+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Doğal Ve Yapay Işık Kaynaklarıına Örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Doğal Ve Yapay Işık Kaynaklarıına Örnekler
  Doğal Ve Yapay Işık Kaynaklarıına Örnekler  Işık kaynaklarından bazıları kendiliğinden ışık üretir. Bunlara doğal ışık kaynakları denir. En büyük doğal ışık kaynağımız Güneş’tir. Güneş kendi ışığını üretebilen bir yıldızdır. Yıldızlar, ateş böceği, şimşek, yıldırım ve deniz diplerinde yaşayan bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır.

  Doğal ışık kaynaklarından gece aydınlatması için yeteri kadar yararlanamayız. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır. Ampul, trafik lambası, mum, meşale, televizyon ekranı ve fener yapay ışık kaynaklarıdır.

  Güneş, mum alevi gibi bazı ışık kaynakları, çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler. Ateş böceği, denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken, ısı vermezler.

  Etrafımızdaki masa, sıra, tahta ve çanta gibi cisimler ışık üretmezler. Ancak bu cisimler Güneş ya da diğer ışık kaynaklarından aldıkları ışığı yansıtabilirler. Bu durumda çevremizde bulunan bu cisimleri ışık üretmedikleri halde görebiliriz. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünya üzerinde iki tip ışık kaynağı vardır. bunlar ; yapay ışık kaynakalrı ve doğal ışık kaynakaları.
  -doğal ışık kaynakları : güneş , yıldızlar , ateş böceği , şimşek ,yıldırım
  -Yapay ışık kaynakları : meşale , mum el feneri , gaz lambası , ampül
+ Yorum Gönder