+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Çevre kirliliğinin tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çevre kirliliğinin tanımı
  Çevre kirliliğinin tanımı

  Çevre kirliliğinin tanımı.jpg


  Çevre; insan veya başka bir canlının yaşamı boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir.

  Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz önde etkileyen çevre sorunlarına “Çevre Kirliliği” adı verilmektedir.

  İnsanlar, toplumsal yaşam ilişkiler içerisinde doğal kaynaklan kullanarak, teknoloji geliştirerek, ekonomik faaliyetlerde bulunurlar. Bu faaliyetlerin gelişimi ile www.alasayvan.net/ insanlar kendilerine yapay çevreyi oluştururlar. Toplumlar, yapay çevre içindeki yaşam koşullarını geliştirirken doğa ile sürekli bir ilişki içindedir. İnsan ve doğa arasındaki bu ilişki, ekolojik sistemin bir parçasıdır. İnsanoğlu’nun yer yüzünde yaşamaya ve kendisine ait yapay çevre oluşturmaya başlamasından bu yana insan ve doğa arasındaki denge, insan aleyhine devamlı olarak bozulmuştur. Özellikle son yıllarda ekolojik dengeyi süratle bozarak çevre sorunları yaratan insan, bu sorunların kendisine dönmesi ve sağlığını olumsuz yönde etkilemesi üzerine çevre bilincine varabilmiş ve bu kavramı kabul etmiştir . 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Toprağın kimyasal maddelerle veya atıklarla kirlenmesidir.Toprak ve suda biyolojik yaşamın yok olması toprakta kimyasal maddelerin yıkıma uğratılmasını geçiktirebilir.
+ Yorum Gönder