+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Ev yangınlarının sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ev yangınlarının sebepleri
  ev yangınlarının sebepleri


  ev yangini.jpg  Yangınlar mutfaktaki ihmâlden çıkıyor

  Ev yangınlarının yüzde 30 gibi önemli bir bölümü, mutfaklarda meydana gelen kaza ve dikkatsizliklsr sebebiyle çıkıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ramazan Tuncer, “yemeği ocak üzerinde pişmeye bırakıp komşuya sohbete giden kadınlar olduğuna dikkat çekerek, ev yangınlarına karşı uyarılarda bulundu.

  Mutfak yangınlarının çıkış sebebinin altında ihmal ve bilgisizliğin yattığını belirten Tuncer şu bilgileri verdi: Mutfak yangınları genellikle; tüp gaz parlaması, kızartma esnasında tava ya da tencerede yağ parlaması, aspiratör ve bacalarda biriken is ve kurumların tutuşması veya kibrit çöpünün tam söndürülmeden çöpe atılmasından kaynaklanıyor. Bir yağ parlamasında tavanın başka bir yere taşınması, yangının insanların üzerine de sıçramasına veya çevreye dağılmasına sebep olabilir. Hanımlarımız, mutfakta iş yaparken daha dikkatli ve tedbirli olmalı. Her mutfakta kolay ulaşılabilecek bir yerde mutlaka en az bir adet 2 kilogramlık ABC sınıfı yangın söndürücü tüp bulundurulmalı ve nasıl kullanılacağı önceden öğrenilmeli.”

  Ramazan Tuncer, parlayan tüplerin kesinlikle pencereden veya balkondan dışarı atılmaması gerektiğini söyledi. Böyle durumlarda alevin üzerinin battaniye veya ıslak bir bezle sarılıp vanasının kapatılması gerekiyor. Tüm gayretlerinize rağmen yangın sönmeyip büyük boyutlara yükseliyor veya büyük bir yangınla karşı karşıya kaldıysanız Alo 110’dan itfaiyeyi arayın. İtfaiye hizmetleri 24 saat aralıksız sürekli ve ücretsizdir.


  Mutfakta hangi tedbirler alınmalı

  LPG tüpleri daima dik konumda tutulmalı.

  Bağlantı hortumlarını sürekli kontrol edin, eskimiş hortumları zaman geçirmeden değiştirin. 125 santimetreden daha uzun bağlantı hortumu kullanmayın.

  Kibritleri sönmeden kesinlikle çöpe atmayın.

  Arızalı detantörleri hemen değiştirin, her tüp değişiminde contaları mutlaka yenileyin.

  Piknik tüplerinin üzerine geniş tabanlı tencereler koymayın, mecbur kaldığınızda bu işi kontrolünüzde gerçekleştirin.

  Doğalgaz ve LPG kaçakları için gaz alarm dedektörü kullanın.

  Gaz kaçağı hissettiğinizde kıvılcım çıkarabilecek; ateş yakma, buzdolabı kapağını açma, elektrik anahtarına dokunma gibi fiillerden kaçının ve vakit kaybetmeden odayı havalandırın.

  Gaz kaçağı LPG ise zeminden, doğalgaz ise tavandan süpürge ya da yelpaze ile havalandırma işlemini gerçekleştirin.

  Kaçak tesbiti için kibrit ya da çakmak yerine, sabun köpüğü kullanın.

  Tavada kızartma yaparken, yağın taşmamasına dikkat edin.

  Telefon ve kapı zili çaldığında ocağı minimum konumuna getirin. Telefon konuşması ya da görüşme uzun sürecekse ocağı mutlaka kapatın.

  Taşması muhtemel yemekler pişirilirken, mutlaka kısık ateş kullanın.

  Ocak ta bir şey pişirilirken yatmayın ve uyumayın.

  Kazara oluşacak kaymalara karşı tavanın kulpunu ocağın ortasına doğru yönlendirin, sıcak kulpları kontrollü bir şekilde tutun.

  El bezi, havlu, peçete gibi tutuşabilir eşyaları ocaktan uzak tutun kızartma yaparken kolu uzun ve geniş elbise giymeyin.

  Tava yangınlarında kesinlikle su kullanmayın. Çünkü su, yangının büyümesine ve kontrolden çıkmasına sebep olur.

  Kızartma sırasında küçük yağ parlamalarını söndürmek için, tava kapağını daima yakınınızda bulundurun ve olay anında üzerine kapatın.

  Tava ve tencerelerde küçük bir parlama olduğunda, bir avuç soda serperek yangını söndürün.

  Yemek pişirmenize çocuklarınız yardımcı oluyorsa, onları da yangın tehlikesine karşı uyarın.

  Bütün önlemlere rağmen bir yangınla karşılaştığınızda, panik yapmayın ve sükûnetinizi muhafaza edin. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Dikkatli olmamız gereken yerlerden biride evlerimizdir. Fakat bizler gereken tedbirleri almaz ve yangınlara sebep oluruz. Bu yüzden evde özellikle çocuklarınızın yanıcı maddelerden uzak tutmanız ve sizinde bu konularda dikkat etmeniz gereklidir.
+ Yorum Gönder


ev yangını,  ev yangınlarının sebepleri nelerdir kısaca,  ev yangınlarının sebepleri