+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Kuşların Yararları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuşların Yararları Nelerdir
  kuşların yararları nelerdir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Kuşların Yararları Hakkında Bilgi

  Kuşların Yararları Nelerdir.jpg

  Hemen her yerde; çöllerde, kutuplarda, dağlarda ve hatta böcekler dışında hiçbir yaban hayvanının yaklaşmaya dahi cesaret edemeyeceği alanlarda kuşlar vardır. Peki kuşlar ekolojik ve ekonomik açıdan bizim için ne ifade ederler?

  Kuşlar sadece besin zincirinin önemli halkalarını oluşturmakla kalmaz, ekosistemin sağlık ve devamlılığının belirlenmesinde indikatör olarak kullanılırlar. Sulak alanlar söz konusu olduğunda kuşlar en önemli göstergeler arasında yer alır. Balıkçıl ve yırtıcı kuşlar, besin zincirlerinin çoğunlukla son basamaklarını oluşturduklarından dolayı, doğadaki kalıcı kirleticilerin (ağır metaller, pestisitler, vb.) ekosistemdeki konsantrasyonlarının belirlenmesinde kullanılmaktadırlar. Kuşlar aynı zamanda ciddi bir milli gelir kaynağıdır ve kuşların doğa sevgisi ile koruma bilincini arttırıcı etkileri de vardır.

  Kuşların evcilleştirilmesi M.Ö. 2500’lerde Hindistan’da veya Siam’da başlatılmıştır.
  Örneğin; hindi kızılderililerin insanlığa bir armağanı olarak bilinir. Giyim ve süs eşyası olarak kuş tüylerinin kullanımının Eskimo’lar tarafından başlatıldığı ileri sürülmektedir. Diğer taraftan kızılderililerin tüylerle süslenmeleri de dikkat çekici bir örnektir. Yine modern çağlarda hanım şapkalarının kuş tüyleri ile bezetilmiş olması ve günümüzde devekuşundan giyim eşyası, çanta vb. gibi hanım aksesuarları da kullanıma girmiş bulunmaktadır. Günlük yaşamın bir parçası olarak kafes kuşçuluğunda kanarya, muhabbet kuşu ve papağan gibi kafes kuşları yer almış ve atmaca, doğan, şahin gibi yırtıcı kuşlar da, özellikle, orta çağda hemen her ülkede avcı kuş olarak kullanılmıştır.
  Yine telefon ve telsiz öncesi dönemlerde kırlangıç, güvercin gibi kuşlardan posta hizmetlerinden yararlanıldığı gibi kuşların pisliğinden bile patlayıcı yapımında yararlanılmıştır.
+ Yorum Gönder


kuşların yararları ve zararları,  kuslarin bize faydasi nelerdir,  kuşların insanlara zararları nelerdir,  kuşların faydaları,  kuşların yararları nelerdir