+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçekler Hakkında Bazı İlginç Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çiçekler Hakkında Bazı İlginç Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası
  Çiçekler Hakkında Bazı İlginç Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası

  GERBERA
  Bu canlı ve şenlikli çiçeklerin vatanı Afrika'dır ve günümüzde kültürü yapılarak göz kamaştırıcı renklerde yetiştirilmektedirler.

  GLAYÖL
  Bu görkemli çiçeğin ismini, Milattan sonra 1. Yüzyılda (M.S. 1. yy) yaşamış olan Romalı bir bilim adamı vermiştir. Romalı askerlerin kullandıkları silaha olan benzerliklerinden dolayı, kılıç'ın latince karşılığı olan "gladius" tan esinlenerek bu çiçeklere "gladiolus - glayöl" adını vermiştir.

  LİLYUM
  Bu borazan'a benzeyen çarpıcı çiçekler, insane tarafından bilinen en eski çiçeklerdendir ve anavatanının Doğu olduğu sanılmaktadır. Yüzyıllar boyunca, hem dini hemde dinsel olmayan her türlü sanat dalı için çok popular bir motif olmuştur.

  ARSLANAĞZI
  Bu modası geçmiş ve tuhaf isimli eskilerin favori çiçeği, Akdeniz'e has bir çiçektir. Latince ismi "Antirrhinum"dur ve anlamı hayvan burnudur. Bu çiçek için kullanılan diğer isimler: Dana Burnu, Keçi Ağzı ve Tavşan Ağzı'dır.

  LALE
  Hayat, aşk ve ölümsüzlük sembolü olan lalenin ortaya çıkması, Konfiçyus zamanına dayanır. 1600 lerin sonlarına doğru, Hollanda'da lale tohumlarının fiyatları zaman zaman çok değerli metal fiyatlarının dahi üzerine çıktığı olmuştur. Tek bir soğanın fiyatının 2000 Amerikan Dolarının üzerinde satıldığı söylenmektedir. 2. Ziyaretçi

  Glayöl kadar çok renkte çiçek yoktur veya azdır. Cinsine bağlı olarak, büyüme şartlarıyla boyları 30 cm. den 1,5 m. Ye kadar çıkar. Glayöller en tanınmış soğanlı bitkilerdendir.Onları genellikle kesme çiçek olarak görürüz.Ama bir parça güneş gören toprağınız varsa bu gösterişli çiçeği kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.Glayöllerin farklı cinsleri bulunur..Bildiğimiz büyük çiçekli melez olanlarından başka, yazın devamlı açan küçük çiçekli tabii bir türü daha vardır.
  Glayöl bol güneş ve gübreli toprak sever.
+ Yorum Gönder