+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Syringa vulgaris (Bayağı leylak) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Syringa vulgaris (Bayağı leylak)
  Syringa vulgaris (Bayağı leylak)

  syringa-vulgaris.jpgsyringa-vulgaris1.jpg


  Âlem: Plantae
  Şube: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
  Sınıf: Magnoliopsida (Çift çenekliler)
  Takım :Lamiales
  Familya: Oleaceae (Zeytingiller)
  Cins: "Syringa"

  Leylak , Zeytingiller familyasından, 20'ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı bir ağaççıktır. 3–4 metre boylanabilir.Avrupa ve Asya'da yetişen salkım biçiminde güzel kokulu çiçekler açan leylak cinsi üyeleri, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilirler. Gövde rengi gri, yaprakları parlak yeşil renkte, kenarları düz ve kalp şeklindedir. Bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri bahçe süslemesinde kullanıldığı gibi kesme çiçekçilikte de kullanılır.

  Yerden dik dallanan, düzensiz formlu bir süs çalısıdır., yaprakları ise parlak yeşil renklidir. Mayıs-Haziran aylarında, güzel ve cezbedici kokulu, beyaz ve erguvan renkli buket şeklinde çiçek açar. Soğuk ve genellikle ılıman bölgelerde park ve bahçe tanzimlerinde tek veya gruplar halinde kullanılır.


  Türkiye de çoğu iklimde yaşayabilir, kışın -20,30 derecelerde bile bozulmaz ama kışın yaprak döker. Nadiren aşırı rutubetten külleme hastalığına yakalanabilir. Güneşli bir yerdeki leylak, toprakta kireci (beyaz topraklar) sever.

  Çiçekleri katmerli, yalınkat, mor, beyaz, pembe, alacalı ve krem renginde olabilen bu bitkiyi ister kökten ayırıp, ister çelikleme yöntemi ile yetiştirebilirsiniz. Kökten ayırma, çalı şeklindeki bitkinin kökünden çıkan parçayı ayırma, çelikleme ise dalı kesip köklendirme tozuna batırarak yetiştirme yönteminin adıdır. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Leylak çiçeklerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Leylak çiçeği pek çok renkte çiçek açmaktadır. Leylak çiçekleri uzun ömürlüdür. Bir leylağın çiçek açması için iki yaşına gelmesi gerekmektedir. Leylak çiçekleri hoş kokuları sayesinde insanları cezb etmektedir.
+ Yorum Gönder


bahçe çiçekleri,  kapalı tohumlular