+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Eçeverya - Saksı Güzeli (Echeveria) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Eçeverya - Saksı Güzeli (Echeveria)
  Eçeverya - Saksı Güzeli (Echeveria)

  Damkoruğugillerdendir. Ana vatanı Orta Amerika ile Güney Amerika'nun kuzey bölgeleridir. Tüm dünyaya yayılmış 150 civarında türü bulunmaktadır. Etli ve sulu bitki türlerindendir. Eçeverya türleri çok iyi salon ve balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır. Çoğu eçeverya türü gövdesiz ya da çok kısa gövdelidir. Etli yaprakları donuk yeşilden parlak pembeye ve hatta mora kadar renklerde, 40 cm çapı bulan rozetler oluştururlar. Bu rozetin üzerinde uzayan saplarda açan uzun ömürlü çiçeklerinin rengi, eçeveryanın türüne göre kırmızı, pembe yada turuncu olur. Çiçek açma mevsimi de türlere göre ilkbahar, yaz ya da sonbahar olarak değişkenlik gösterir. Eçeveryaların yeni yetişmekte olan küçük örnekleri, çiçekçilerde satışa çıkarılmaktadır.
  Eçeveryaların üretimi tohumlarıyla veya piçlerinin dallandırılmasıyla olur.

  Eçeveryanın yetiştirilmesi için gereken şartlar:
  Toprak: Eçeveryalar zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, bahçe toprağına yaprak çürüntüsü ve kaba deve kumu karıştırılır.
  Su: Çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanmalı, çiçek açma dönemi bitince verilen su biraz azaltılmalıdır. Kışın bitkiye daha az su verilir.
  Işık: Eçeveryalar, güneşli, havadar ve çok aydınlık yerleri severler.
  Sıcaklık: Serin ortamları seven bitki, kışın en düşük 5C'ye kadar dayanabilir.
  Gübre: Ayda bir kez standart sıvı gübre verilir.
  Saksı Değiştirme: İki yılda bir ilkbahar mevsiminde kökleri saksısını doldurmuşsa, bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilirken, yukarıda tanımı verilen uygun toprak eklenir. Artık saksı değiştirilmek istenmiyorsa, kökleri zedelenmeden özenle tüm toprağı çıkarılır, kökleri biraz kırpıldıktan sonra uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eçeverya çiçeği hakkında kısa bilgi

  Eçeverya çiçeği çok iyi bir bir süsdür.çoğu eçeverya türü gövdesiz yada bodur gövdelidir.Etli yaprakları her renkden,çapı 40 cm kadar olan daireler oluşturur.B dairenin üzerinde uzayan saplarda oluşan çiçekler türüne göre kırmızı, turuncu yada pembe olur.Üretimleri tohumlarıyla yada piçlerinin dallandırılmasıyla oluşur. çiçek açma dönemleri ture göre ilk bahar ile son bahar arasındadır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eçeverya bir diğer adı ile saksı güzeli adlı çiçek gerçektende tam anlamı ile çok güzel ve saksı güzeli olmaya hak eden bir çiçektir. bu çiçek diğer bütün çiçeklerde de olduğu gibi bulunduğu yere çok güzel bir görüntü veren ve çok da güzel kokular yayan bir çiçektir.
+ Yorum Gönder