+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Düğün Çiçeği - Girit Lalesi (Ranunculus) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Düğün Çiçeği - Girit Lalesi (Ranunculus)
  Düğün Çiçeği - Girit Lalesi (Ranunculus)

  Güzel pençeli çiçeklerdendir. Yaprakları maydanoz yaprağına benzemektedir. Çiçekleri katmerli ya da yalnızca kat olup, kırmızı, beyaz, sarı, mavi ve ebrulidir. Kendisine has bir kokusu vardır.
  Tohum ve pençelerini ayırmak suretiyle üretilir. Tohum ile üretme işlemini ancak çiçekçiler yapmaktadır. Pençeleri ile üretme işlemi; Ağustos ayında pençeler tarlasından sökülür. Her pençe üzerinde 2-3 göz kalacak biçimde birkaç parçaya bölünür. Yeni pençeler iyice bellenerek, hazırlanmış ve gübrelenmiş saksılara eylül ve ekim aylarında dikilir.

  Düğün Çiçeğinin Yetiştirilmesi İçin Gerekli Şartlar:
  Toprak: Humuslu ve tınlı toprak en uygunudur.
  Su: Bitki suyu sevmektedir. İstenildiği kadar su verilir.
  Işık: Güneşli ve aydınlık yerlerde yetiştirilmelidir.
  Sıcaklık: Ilık ve sıcak ortamlar uygundur.
  Gübre: Sonbahar aylarında gübrelenmelidir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Düğün çiçeği, düğün çiçeğigiller

  (Ranunculaceae) familyasından Ranunculus cinsini oluşturan yaklaşık 400 kadar türü bulunan otsu bitki türlerinin ortak adı.

  Genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenen düğün çiçekleri yaz boyunca geniş koloniler oluşturarak alanı işgal eder.

  Horozayağı adı verilen (Ranunculus alt cins Batrachium) bazı türler su içerisinde yetişir, bu yüzden bazı botanikçiler tarafından Batrachium cinsi altında toplanır. İki farklı yaprak türü vardır; su altındaki ipliksi yapraklar ve R. aquatilis'de olduğu gibi geniş yüzen yapraklar vardır, üçüncü olarak ara yaprak formları görülür.

  Düğün çiçekleri bazı Lepidoptera türlerinin larvalarının besin kaynağını oluşturur. Bazı türleri gösterişli çiçekleri için bahçecilikte yetiştirilir. Parlak renkli büyük çiçekli çeşitleri geliştirilmiştir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Düğün çiçeği düğün çiçekgiller sınıfına ait olan bir çiçektir. bu çiçeğin yüzlerce türü bulunmaktadır. bu çiçek genellikle ilkbahar aylarında çiçeklenmektedir. bu düğün çiçeklerinin iki farklı yaprak türü vardır. bunun dışın da bu çiçek de diğer çiçekler gibi ok hoş bir görüntüye ve kokuya sahiptir.
+ Yorum Gönder