+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda En güzel orkide seçimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  En güzel orkide seçimi
  En güzel orkide seçimi
  Başarılı orkide yetiştirme ile orkide seçimi arasında yakın bir ilişki var. Genel bir inanış olarak orkide bakımının zor olduğu düşünülmekte oysa bu doğru değil. Evinde afrika menekşesi yetiştiren herkez orkide yetiştirebilir. Orkideler istekleri bakımından diğer çiçeklerden biraz farklı bu istekler karşılandığında bakım olarak hiçte zor değil.

  Eğer ilk orkidenizi edinmeyi düşünüyorsanız bunun için önce evde orkide bakımı makalesini okumanızı tavsiye ederim buradan size uygun orkide türünü seçebilirsiniz. Tüm orkide yetiştiricilerinin sorduğu sık sorulan sorulara göz atıp genel orkide bakımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Orkide türünü belirledikten sonra sıra orkide satın almaya geldiyse bunun için bazı püf noktalara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

  Orkide yetiştirmenin en önemli kuralı, orkide yetiştirmeye başlarken sağlıklı bitkilerle işe başlamaktır.

  Orkide Satın Alma
  Orkide alırken en iyi yöntem kendinizin bizzat görerek almasıdır ancak bu fırsatınız yoksa online orkide siparişi vermeniz gerekiyorsa güvenilir bir tedarikçiden almanızı öneririm.  Beyaz orkide çiçeği

  Orkide edinmenin bir kaç değişik yolu var. Bahçe merkezleri, yerel çiçekçiler, online orkide satışı yapan firmalar ve bazı süper market zincirlerinden edinmek mümkün. Satış kanalları içinde en iyi seçenek orkide üzerine uzman bir çiçekçiden orkide satın almaktır. Bunun avantajı hem kaliteli orkideler edinme şansınızın olması hem de size satış sonrası destek sağlama imkanlarıdır.

  Orkide Bitki Seçimi
  Kendi orkidenizi kendiniz seçiyorsanız özellikle süper marketler de dikkatsiz sulama ve yanlış bakıma maruz kalmış orkide alma şansınız yüksek. Bu sebeple bitkileri kontrol ederek almanız sağlıklı orkide seçiminizi kolaylaştıracaktır.
  Büyük orkideler tercih edin. Yetişkin orkideler yer değişikliklerine daha kolay uyum sağlar.
  Bir kısmı açmış bir kısmı tomurcuklu çiçekleri bol bitkileri seçin. Çiçekleri olgunlaşmış orkideler çiçeklenme dönemlerinin sonunda ve kısa süre sonra çiçekleri dökülecek demektir.
  Yaprakları çimen yeşili ve pürüzsüz bitkiler alın. Kırmızı ve çok koyu yeşil yapraklı bitkiler yetersiz ışık almış orkidelerdir. Yaprakları çatlak, uçları kurumuş orkidelerden kaçının. Lekeli yaprakları olan orkideler hasta veya güneş yanığı olan bitkiler olabilir bu bitkilerden uzak durun.
  Sağlıklı orkidenin en büyük belirtisi sağlıklı kökleri olmasıdır. Şeffaf saksı da orkide alıyorsanız köklerini kontrol edin. Epifitik orkidelerin kökleri yeşil üzeri süngerimsi bir tabakayla kaplıdır. Siyah kahverengi kökler ölü kök işaretidir bu orkideleri kesinlikle almayın.
  Örümcek yada parazit türü canlılar varsa bu bitkilerden uzak durun.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Orkide bir çok türü olan bir çiçektir. eğer bu çiçeği evde yetiştirmek istiyorsanız o zaman kolay dayanıklı yetişen bir türü seçin. ayrıca seçtiğiniz türün iç ortamlara uygun omasına da dikkat edin . bunun dışı da bir orkide yetiştirecekseniz o zaman bakımını da üstleneceğinizi yani sorumluluk aldığınızı unutmayın.
+ Yorum Gönder


afrika menekşesi bakımı,  evde orkide çiçeği resimleri