+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Salon Çiçeklerinde Işık Nasıl Olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Salon Çiçeklerinde Işık Nasıl Olmalı
  Salon Çiçeklerinde Işık Nasıl Olmalı?

  Günümüzde salon bitkileri çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Ancak bu konu sözü edilen bitkilerin gelişme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülmemelidir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa gereksinimleri olduğu için salon bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir faktördür. Söz konusubitkiler çok karanlık bir yere konulduğunda bitki sağlıklı görüntüsünü kaybeder.

  Oysa pencere kenarına ya dayakınına konulduklarında sağlıklı geliştikleri görülür. Açık renkli bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renkli bir duvar karşısında ise kötüleşmesinin nedeni de budur. Eğer çiçekler karanlıkbir yere konulmak zorunda kalırsa bu sorun yapay bir ışık kullanılarak çözümlenebilir. Yapay ışık uygulamada en iyi yöntem florasan lambaların kullanılmasıdır. Bitkiler başka bir odadan yansıtılmış ışık sağlanan bir yere konuldukları zaman daha iyi gelişirler.

  Direkt ışık kaynağı almayan bir odada bile özenli bir yönlendirme yapılabildiğinde bitkiler uygun birgelişme sağlayabilecek yeterli yansıtılmış ışığı alabilirler.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Salon çiçeklerini çiçekçilerden alarak salonlarınızda yetiştirebilirsiniz. Salon çiçeklerini yetiştirirken yetiştireceğiniz çiçeğin özelliklerini öğrenmeniz ve nasıl yetiştirilmesi gerektiği ve nasıl bir ortama konması gerektiği konusunda bilgi almalı ve çiçeklerin özelliklerine göre hareket etmelisiniz.
+ Yorum Gönder