+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Orkide Bakımı Sırasında Işığın Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Orkide Bakımı Sırasında Işığın Önemi
  Orkide Bakımı Sırasında Işığın Önemi

  Hemen hemen her bitki gibi orkidelerde bol miktarda ışığa ihtiyaç duyar. Yeterli miktarda sulama, iyi bir toprak ve uygun ısıya rağmen çiçeğiniz yeterince ışık almazsa açmaz. Eğer orkideniz uzun bir süre boyunca çiçek açmadıysa (orkidelerin genellikle yılda bir defa çiçek açtığını unutmadan) yeterince ışık almadığından şüphelenmeniz yanlış olmaz. Orkideler yine çeşidine göre az ışıktan bol ışığa kadar değişik oranlarda ışığa ihtiyaç duymaktadır. Orkide türleri arasında en az ışığa ihtiyaç duyanlar Phalaenopsis ve Paphiopedilum, orta düzeyde ışığa ihtiyaç duyanlar Miltonia ve Cattleya, en çok ihtiyaç duyanlar ise Vanda ve Brassavola’dır.
  Orkidenin yeterince ışık alıp almadığını yapraklarına bakarak anlayabilirsiniz. Koyu yeşil yapraklar göze hoş görünse de bitkinin yeterince ışık almadığının göstergesi olabilir. Evinizde orkideniz için yeterince ışık yoksa bitkiler için üretilen ışıklardan satın alabilirsiniz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Orkide çiçeği bir saksı çiçeğidir. bu çiçeğinin bir çok bitkide olduğu gibi belli bakımları vardır. bunlardan biri ve en önemlisi ışıktır. çiçekler ışık omadan büyüyemez. bu yüzden orkide temel olarak ışığa ihtiyaç duymaktadır. ancak ihtiyaç duyduğu ışık sahip olduğu türe göre değişiklik gösterebilmektedir.
+ Yorum Gönder


Bakım sırasında lütfen bekleyin..