+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Bahar Aylarında Hangi Çiçekler Yetiştirilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bahar Aylarında Hangi Çiçekler Yetiştirilir?
  Bahar Aylarında Hangi Çiçekler Yetiştirilir?

  Üvez (Pirus sorbus), Gülgillerden, 15 metreye kadar büyüyebilen orta boylu, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaçtır.
  günesli ve yari günesli bölgeleri sever. tek basina yasayan grup olarak bulunmayan bir türdür. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmışlardır.
  Meyveleri 10-20 mm çapında, küre veya armut şeklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir.

  Sardunya (bitki), anayurdu Güney Afrika olan çok yıllık bitki. Akdeniz ülkelerinde o kadar çok yetiştirilir ki Akdeniz’le özdeşleştirilmiştir.
  Kış’a dayanıklıdır. Pembe,sarı beyaz vekırmızı tonlarında çiçekleri vardır. Eşeysiz ürer ve ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir.
  Genel, sakız sardunyası, ceylan ve ıtır gibi türleri vardır. Sıcağı sever ve çok çiçek açması için bol güneş görmelidir. Gelişmesi için neme lüzum yoktur.
  Ayrıca bu çicek kızıl toprakta daha hızlı büyüyebilir.

  Peygamber çiçeği (Centaurea cyanus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından özellikle Orta Avrupa’da bulunan mavi mor yapraklı çiçekleri olan bir bitki türü.
  Bitki 40-90 cm uzunluğundadır. Mavi renkler protosiyanin pigmentinden kaynaklanır. Polonya’nın resmi çiçeği olan peygamber çiçeği, Avrupa kültürü ve folklorunda önemli yer tutar.

  Beyaz ay papatyası (Leucanthemum vulgare), papatyagiller (Asteraceae) familyasına bağlı bir cinstir. Anavatanı Asya ve kuzeydoğu Avrupa’dır. Dağlarda ve çayırlarda yetişen, güzel çiçekli bir bitkidir.
  Kasımpatıya benzer. Yaklaşık 30-60 cm yüksekliğinde dalları ufaktır. Yeşil yaprakları dantel gibidir.
  5 cm büyüklüğünde çiçek başları vardır. Çiçeklerinin etrafında beyaz yapraklar bulunur.

  Ayıpençesigiller (Acanthaceae), iki çenekli çiçekli bitkilerden 246 cins ve yaklaşık 2500 civarında tür içeren bir bitki familyasıdır. Çoğunlukla tropikal otsular, çalılar ya da tırmanıcı sarmaşıklardır.
  Bazıları asalak bitkilerdir. Sadece bir kaç tür ılıman iklimlere dağılmıştır.
  Ana dağılım merkezlerinden dördü, Endonezya ve Malezya, Afrika, Brezilya ve Orta Amerika’dır. Familyanın örnekleri nerdeyese bütün habitatlarda bulunur; açık ya da kalabalık ağaçlar, çalılıklar, nemli vadiler, deniz kıyıları ya da içleri ve bataklıklar ve mangrovlerin parçaları olarak bulunabilirler.

  İlkbahar döneminde çiçeklenir. Açık pembe, mavi, mor tonlarında çiçekleri oldukça güzeldir. Gölgelik alanda çok daha mutlu olur. Kaya bahçesinde dekoratif bir görüntü oluşturur.
  Derin ve nemli toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Dayanıklı bir bitkidir. Kökten ayırma yöntemiyle ilkbaharda üretebilirsiniz. Bir defa ekmeniz yeterlidir. Çevresine yayılım gösterir. Dört mevsim dikebilirsiniz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çiçeklerin çoğunluğu bahar ayların da yetişmektedirler. zaten bahar ayının geldiğini bizler açılan güzel çiçeklerden ve etrafa sardıkları güzel kokuda tanımaktayız. bahar ayların da yetişen çiçekler rengarenk oldukları içinde etrafa çok güzelmanzaralar vermektedirler.
+ Yorum Gönder