+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Melisa çiçeğinin bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Melisa çiçeğinin bakımı
  melisa çiçeğinin bakımı


  melisa.jpg

  En önemli bakım işi, yabancı ot çapası ve ot almadır. Bu işlemler özellikle bitkinin ilk gelişme öneminde önemlidir. Nem ve sıcaklık uygun olduğu taktirde kısa zamanda hızla büyür ve toprak yüzeyini kaplar Ege bölgesinde ise çapa ve sulama, mutlaka gerekir. Sulama işlemi ise fideler büyümeye başladığında ya da biçimden sonra yapılmalıdır. İlk çapadan sonra, bitkiler toprak yüzeyini kaplamadan önce ikinci çapanın yapılması gerekir. Sulamanın sıklığı, yetiştirildiği bölgenin durumuna ve gelişme zamanına göre değişmekle beraber özellikle yaz aylarında her biçimde 2-3 kez sulanması gerekmektedir.
  İyi bir şekilde gübreleme, verime çok etkide bulunur. Gübrenin bir kısmı da her biçimden sonra verilmesinin, uygun olduğu belirtilmektedir. Dekara 6-8 kg azot vermek, yeterlidir.
 2. Zahra
  Üye

  Melisa çiçeği çok dallı olan bir bitkidir ve en önemli özelliği Limon gibi kokmasıdır. Yaprakları incedir ve tüylerle kaplıdır. Melisa çiçeğinin bir çok faydası vardır özellikle otu sinirleri yatıştırmak için kullanılır ve ondan yaş dahi elde edilir.
+ Yorum Gönder