+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda melisa nasıl budanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  melisa nasıl budanır
  melisa nasıl budanır

  melisa.jpg

  Genellikle yılda 3 kez ve çiçeklenmeden hemen önceki devrede biçilmesi uygundur. Yaprakların, ağustos ayında çok fena koktuğunu, bu nedenle Haziran ayında daha çiçek açmadan biçilip kurutulması gerektiği belirtilmektedir. Biçimi, toprak seviyesinden 5-10 cm yukarıdan yapılır. Ayrıca son biçimin çok geç kalmaması, kışı geçirebilmesi için son biçimden sonra biraz sürgün vermesi gerektiği, biçilen yeşil herbanın bastırmaya karşı çok hassas olduğu, bu nedenle biçilen yeşil herbanın bastırmaya karşı çok hassas olduğu, bu nedenle biçilen yeşil herbanın taşınması esnasında bastırılması halinde basılan yerlerin kurutma esnasında siyaha dönüştüğünü, bunun ise kaliteyi çok olumsuz etkilediği kaydedilmektedir. Oğulotunun haziran ayında çiğden sonra ve kuru zamanlarda toplanması gerektiği, böyle olmazsa bitkide kötü bir koku oluştuğu ve her türlü kullanma özelliğini kaybettiği belirtilmektedir.
  Küçük işletmelerde biçimden hemen sonra sap yaprak ayrımı yapılarak kurutulduğu büyük işletmelerde ise biçimden hemen sonra yeşil herbanın küçük parçalara ayrıldığı, bu parçaların vantilasyonla ve sap yaprak kısımlarının ayrıldığı, fakat bu yöntemle elde edilen droğun pek kaliteli olmadığı, çünkü içinde belli ölçüde sap parçacıkları bulunduğu ayrıca parçalanmaile yapraklarda önemli uçucu yağ kaybı söz konusu olduğu belirtilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Melisa çiçeği çok güzel bir renge ve çok da güzel bir şekile sahip olan bir çiçektir. melisa çiçeği aynı zaman da kız çocuklara adını vermektedir. bu çiçeğin adı yani melisa yunanca dan gelmektedir. ve anlamıda bal arısı demektir. bence bu çiçek tam bir kadın çiçeğidir.
+ Yorum Gönder


melisa çiçeği budaması,  melisa çiçeği nasıl budanır,  melisa çiçeği ne zaman budanır,  melisa ağacı nasıl budanır,  melisa ne zaman budanır,  melisa nasıl budanır