+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçeğin neye ihtiyacı var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çiçeğin neye ihtiyacı var
  Çiçeğin neye ihtiyacı var

  Çiçeğin neye ihtiyacı var.jpg

  Yaz bitti diye bahçenizi ihmal etmek yok, Ekim ayında da bahçenizin bazı ihtiyaçları var. Bu aylar bazı bitkilerin ekimi için biçilmiş katfandır. Bunun yanı sıra toprağa dökülen yaprakları toplamanın tam zamanı. Bu yapraklar bekletildikten sonra gübre ve humus olarak kullanılabilir.

  Bunun için bir çuvalın ve ya varilin içinde bu yaprakları bekletmeniz gerekiyor. Havanın kuru ve nemsiz olduğu zamanlarda yaprakların çok kurumasını engellemek için biraz su ilave edin. Bir dahaki yıl yaprakları küçük parçalar halinde toprağa serperek gübre olarak kullanabilirsiniz.

  Kış bitkilerini ekin
  Teras ve pencere önündeki bitkilerinizi de unutmayın. Saksıların dibine polistiren malzemeler yerleştirerek drenajı kolaylaştırabilir, çok amaçlı gübre takviyesi yapabilirsiniz. Kış için en uygun bitkiler mayasıl otu, saparna, siklamen, sarmaşık, camgüzeli, kül çiçeği, iskimya, kış kirazı, kekik ve hercai menekşedir.

  Ekim ayında başka neler yapılır?

  Bahar mevsimi için bitki soğanlarını, yaz mevsimi için de otsu bitkileri ekin.
  Çiçek ve bitki öbeklerini birbirinden ayırıp temizleyin.
  Kurumuş yaprakları havuzunuzun üzerinden temizleyerek ve ya temizleme pompası kullanarak, havuzunuzu kışa hazırlayın.
  Yıldız çiçeği gibi narin bitkileri soğuktan korunaklı alanlara taşıyın.
  Nane, maydonoz gibi taze bitkileri kurutarak kışın yemeklerinizde kullanabilirsiniz
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çiçeklre birer canlıdır bu yüzden bir çok şeye ihtiyaç uymaktadırlar. bunların başında su ve ışık ayrıca sıcaklık gelmektedir. bunun dışın da çiçekler iyi bir bakıma ve de çok iyi bir toprağa ihtiyaç duymaktadırlar. bunun dışı da bitkiler ayrıuca gübreye de ihtiyaç duymaktadırlar.
+ Yorum Gönder