+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Güllerin dikenleri ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güllerin dikenleri ne işe yarar
  Güllerin dikenleri ne işe yarar


  Renk ve kokularıyla güller insanoğlunu asırlar boyu hayran bırakmış, hatta bu nadide çiçeğe şiirler, destanlar dahi yazılmıştır. Botanikçilerin tespitlerine göre dünyada halen 25.000 çeşit gül nev'i bulunmaktadır. Gül, güzelliğinin yanında, ticari sahada, ülkemizde Isparta'da olduğu gibi pekçok yerde de dikkat çekmektedir. Sadece F.Almanya'da geçen sene 800 milyon adet gül satıldığı bildirilmektedir.

  Bilindiği gibi gül çok eski çağlardan beri insanoğlu tarafından yetiştirilmektedir. Yaprakları tam kapalı iken gonca olarak tabir edilen güller, yetiştiricilerin çabasıyla, aşı ve diğer tozlaştırma teknikleriyle birçok şekle ve değişik renklere bürünerek ötelerin, o güzellikler diyarının birer mesajı olmuşlardır.

  Çiçekçiler tarafından çok aranan adeta kapalı gizli bir kutu gibi yaprakları sarılmış olan "ideal gül" aslında tabiatta da bulunmaktadır. Mesela Çin'deki çay gülleri ve Kuzey Avrupa'daki "Rosa gallica" denilen güller bunların arasındadır. Bunları inceleyen ve taklit eden insanlık kapalı gülü yetiştirmeye muvaffak olmuştur.
  g-llerin-dikenleri-ne-i-e-yarar3.jpg

  Pek az kişinin bildiği gibi aslında gül 5 adet tek yaprağa sahiptir. Çevre şartları ve yeryüzündeki radyoaktivitenin tesiriyle gülün genetik şifresi değişikliğe uğramıştır. Yaprak sayısı böylece 25'i bulmuştur. Gülün bu hususiyetini iyi bilen botanikçiler, yeni gül sürgünlerini röntgen şualarına tutarak, kromozom yapısını değiştirmiş ve daha güzel ve cins güller yetiştirmeyi başarmışlardır.

  Bugün ABD'nin yüksek duvarlı otoyollarında sarmaşık gülleri dikilmekte ve çevre güzelliğine katkıda bulunulmaktadır.

  Tatlı-sert deyimine en çok yakışan bitkilerden biridir gül. Tatlılık tarafını çiçeğiyle kazanırken, sertliğini de dikenlerinden alır. Gülün dalında bulunan dikenler, onu koparırken hemen farkedilirler. Aslında bu, güzel renkli çiçeğin hayatiyetini sürdürebilmesi için elzemdir. Dikenler sayesinde diğer otobur canlılardan korunmuş olur. Ayrıca güldeki dikenler çiçeğin tırmanabilmesi için bir kanca gibi vazife yaparlar. Güller tabii halde ışığı çok seven çiçeklerdir. Kalabalık ve iç içe geçmiş nebatlar ve ağaçlar arasında ise dikenler, onun ışığa erişebilmesi için en büyük yardımcılarıdır.

  Güllerin dikenleri ne işe yarar2 - Kopya.jpg
  Evlerde yetiştirilen güllerde ise dikenlerin bu yardımlarına ihtiyaç kalmamaktadır. Bu yüzden vazoda bulunan güllerin dikenleri alınırsa bu kesimden de su ihtiyacı temin edileceğinden çiçek daha uzun süre yaşama imkânına sahip olacaktır.

  ABD'Ii botanikçi Frederick Miller 170'e yakın gül kokusunu incelemiş sadece dördünün aşina olduğumuz gül kokusuna benzediğini, diğerlerinin ise maydanoz, yonca, limon, elma, üzüm, portakal, çilek, ahududu ve yosun gibi koktuğunu veya bunların karışımını hatırlattığını tespit etmiştir. Bu çeşitliliğin sebebi ise "Rosa" denilen gül nev'inin diğerleriyle pek çok benzerliği olmasıdır.

  Kokuyu teşkil eden çeşitli aroma maddeleri çiçeğin yapraklarında bulunur ve diğer pek çok çiçekte de Gül, renk ve kokusuyla bilhassa gözümüz ve burnumuza hitabeden bir mesajdır. Gönüllere sonsuzluk müjdeleri aşılayan bu nadide elçi de binbir çeşit renk ve kokularıyla, bizim bütün ihtiyaçlarımızı bilen ve ona göre tabiatı bir sergi yapan Zat’a işaret etmektedir.
  yaygındır. Kokunun nüvesi olan aroma maddeleri, yeşil bitkilerdeki fotosenaaai de ihtiva eden kloroplastlarda bulunur. Aroma maddeleri burada yapraklara aktarılarak damlalar halinde havaya yayılırlar.
  g-llerin-dikenleri-ne-i-e-yarar1.jpg
  Çiçek kokularının yayılması için havanın belli bir sıcaklıkta olması lazımdır. Ayrıca koyu renkli güller, açık renkli güllere nisbetle çevreye daha güzel ve daha fazla koku yaymaktadırlar.

  Gülün iyi yetişebilmesi için bulunduğu vasatın bol güneşli olması lazım gelmektedir. Ayrıca bir gül çeliğinin kuvvetli gelişebilmesi için 1 m2'de en fazla dört gül çeliği bulunması gerekmektedir. Gülün sevdiği toprak çeşidi ise kum ve çamur karışımı olup iyi bir derinliğe sahip olandır.

  Gül, rengiyle, kokusuyla ötelerin ötesinden bizlere ulaşan bir mesaj olup, trilyonlarca molekülün Hakk'ın emrine uyup birleşmesiyle gönüllere, ruhlara, sonsuzluk müjdeleri sunan nadide bir elçidir.
 2. Ziyaretçi

  süper bilgiler teşekkür ederim
+ Yorum Gönder


gülün dikeni ne işe yarar,  gül dikeni ne işe yarar,  dikenler ne işe yarar,  çok guzel guller,  Gül dikenleri,  gulun dikeni ne