+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Tasavvufda manolya çiçeği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tasavvufda manolya çiçeği
  Tasavvufda manolya çiçeği

  Tasavvufda manolya çiçeği1.jpg

  Manolya ÇİÇEĞİLimon çiçeği kokusunda iri beyaz çiçekli bir süs ağacıdır. İri parlak yeşil yaprakları vardır. Kuzey Amerika’ nın güneydoğu bölgeleriyle Güney Asya’ da tabi olarak yetişir. Çok makbul bir süs ağacı olduğundan parklarda bahçelerde yetiştirilir. Bir çok çeşitleri vardır. Kışın yapraklarını dökmeyen Amerika’ da yetişen bir manolya cinsinin yüksekliği 30 m ye erişir. Bizdeki manolyaların boyu ortalama 5 m kadardır. Bazı çeşitleri erguvana yada kırmızıya yakın renkte çiçekler açar. Manolya nazik bir bitkidir. Çiçeği koklanınca sararır. Fidanı da ilk yıllarda oldukça büyük bir özen ister. Büyük saksılarda yetiştirilen fidanlar sonradan kökleri zedelenmeden toprağı ile birlikte başka yere dikilir. Manolyalar 6-9 yıllıkken çiçek vermeye başlar. Kökleri yayvan toprağın yüzüne yakın olduğu için bellerken zedelememeye dikkat edilmelidir. Dökülen yaprakları dibindeki toprağa karışıp çürürse ağaç için iyi bir gübre olur.
  Manolyagiller bitkiler aleminin ayrı taç yapraklı ikiçeneklilerinin bir bitki familyasıdır. Manolya yıldız, anason gibi bitkiler bu familyadandır.
 2. Fatma
  Administrator

  Manolya türlerinin tabii alanı oldukça dardır. Ayrıca Manolya çiçeğinin hem yaprakları hem de dalındaki kabuklar çay yapımında kullanılır.
+ Yorum Gönder


manolya çiçeği,  manolya,  manolya ağaçı