+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Atatürk çiçeği hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk çiçeği hikayesi
  Atatürk çiçeği hikayesi

  atatürk çiçeği hikayesi4.jpgatatürk çiçeği hikayesi1.pngatatürk çiçeği hikayesi2.jpgatatürk çiçeği hikayesi3.jpgAtatürk Çiçeği (Latince adı "euphorbia pulcherrima") ve Hikayesi

  "28 Temmuz 1933 gününün Cumhuriyet gazetesinde bir haber okudum. İnanılmaz bir haberdi. Hani bir çiçek alıyoruz, kırmızı renkte, hediye götürüyoruz ve adına da 'ATATÜRK Çiçeği' diyoruz. O ATATÜRK çiçeğinin adını biz koyduk zannediyorduk ama bakın gazeteyi aynen okuyorum.

  Gazete haberi şu "Chicago özel, geçenlerde Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın laboratuarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ama Tarsus Kolejinde ATATÜRK'le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve ATATÜRK'ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir."

  Yani dünyadaki her ülkede bu çiçek Gazi ATATÜRK adıyla üretiliyor ve satılıyor. Peki başka bir lider var mı diye araştırdım bir çiçeğe adını veren, başka hiçbir lider yok.

  Diyorki Mustafa Kemal "Çevre hareketi dışında eğer lider olacaksanız eğer lider olmaya kalkıştıysanız ki içinizde öğrenci arkadaşlar var, mutlaka sınıf başkanları vardır, eğer sınıf başkanı olacaksan bu bir liderliktir Sınırın nedir? Sınıftır sınıfın içerisindeki tek bir tebeşir tanesi tek bir sıra tek arkadaşının problemiyle ilgilenemeyeceksen o liderliği kabul etmeyeceksin." demektedir Mustafa Kemal.

  Dünya tarihi bir sıfatı sadece Mustafa Kemal'e vermiştir.
  Başka dünyada hiçbir liderin alamadığı bir sıfattır bu hangi sıfat mı? Ne dersiniz? Evet Başöğretmen diyen var aranızda, hoşgörülü evet biliyorum hepsi gönlünüzden geçen sıfatları ATATÜRK'ün ama soruyorum sizlere bir insan doğumundan ölümüne kadar ya bir askerdir, ya bir devlet adamıdır, ya çevrecidir, ya tiyatrocudur, ya sanatçıdır, ya arkeologdur, bir şeydir. Ama bunların hepsi birden olabilen dünyadaki tek lider Mustafa Kemal ATATÜRK olduğu için dünya tarihinde "kültür antropoloğu" sıfatı verilebilen tek lider Mustafa Kemal'dir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mustafa kemal atatürk doğaya çok fazla önem verirdi ve bunun için bir çok şey de fiili olarak yapmıştır. çiçekler dünyayı hem güzelleştirir hem de çok güzel okular yayar bunun dışın da bir çok yararları da vardır. bunu bilen her zeki insan atatürk gibi bu çiçeklere önem vermeye çalışır.
+ Yorum Gönder