+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Mum çiçeği özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mum çiçeği özellikleri
  Mum çiçeği özellikleri
  Mum çiçeği özellikleri3.jpg

  um çiçeği (Hoya)
  Mum çiçeği büyükannelerimiz zamanından beri evlerimizin baş tacı çiçeklerindendiR. Ancak şimdilerde pek yetiştirilmiyor. Adeta unutulmaya yüz tuttu. Halbuki dayanıklı koyu yeşil yaprakları, mumdan yapılmış hissini veren nefis kokulu zarif çiçekleriyle gayet dekoratif ve kolay yetişen bir bitkidir.

  Sarmaşık cinsinden olduğu için çubuklarla desteklemek gerekir. Askılı bir saksıya ekilirse buna gerek kalmaz. Mum çiçeği birkaç kurala uyulursa ilkbahardan yaz sonuna kadar açabilir. Bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin, solmuş çiçekleri koparmayın ve kaçınılmaz hale gelmeden saksı değiştirmeyin.

  Özellikleri
  Isı: Oda sıcaklığı idealdir.Kışın 12 -15 dereceye dayanabilir, hatta biraz serinlikten hoşlanır.
  Işık: Işığı sever. Pencereye yakın yerleştirin. Biraz güneş faydalıdır.
  Sulama: Çiçek zamanı düzenli sulayın. Kışın iyice azaltın.
  Nem: Yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. Yalnız çiçek zamanı ara verin. Kökleri topraktan dışarı çıkmaya başlarsa ancak o zaman saksı değiştirin. Bunu ilkbaharda yapın. İlkbaharda olgun dallarından alın, dikin. Kolayca köklenecektir
  Mum çiçeği özellikleri1.jpgmum-i-e-i-zellikleri2.jpg
 2. Fatma
  Administrator

  Daha önce çiçek açmamış bir daldan ekilirse ancak yedi yıl sonra çiçek açar. Mum çiçeğin bir çok çeşidi vardır ortak noktaları yeşil yaprakların parlak ve kalın olmasıdır.
+ Yorum Gönder


mumçiçeği