+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Mum çiçeği ne zaman açar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mum çiçeği ne zaman açar
  Mum çiçeği ne zaman açar

  Mum çiçeği (Hoya)
  Mum çiçeği büyükannelerimiz zamanından beri evlerimizin baş tacı çiçeklerindendiR. Ancak şimdilerde pek yetiştirilmiyor. Adeta unutulmaya yüz tuttu. Halbuki dayanıklı koyu yeşil yaprakları, mumdan yapılmış hissini veren nefis kokulu zarif çiçekleriyle gayet dekoratif ve kolay yetişen bir bitkidir.


  mum-i-e-i-hoya-.jpg
  Sarmaşık cinsinden olduğu için çubuklarla desteklemek gerekir. Askılı bir saksıya ekilirse buna gerek kalmaz. Mum çiçeği birkaç kurala uyulursa ilkbahardan yaz sonuna kadar açabilir. Bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin, solmuş çiçekleri koparmayın ve kaçınılmaz hale gelmeden saksı değiştirmeyin.

  Özellikleri
  Isı: Oda sıcaklığı idealdir.Kışın 12 -15 dereceye dayanabilir, hatta biraz serinlikten hoşlanır.
  Işık: Işığı sever. Pencereye yakın yerleştirin. Biraz güneş faydalıdır.
  Sulama: Çiçek zamanı düzenli sulayın. Kışın iyice azaltın.
  Nem: Yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. Yalnız çiçek zamanı ara verin. Kökleri topraktan dışarı çıkmaya başlarsa ancak o zaman saksı değiştirin. Bunu ilkbaharda yapın. İlkbaharda olgun dallarından alın, dikin. Kolayca köklenecektir
 2. Fatma
  Administrator

  Mum çiçeği oldukça güzel ama ağır kokusu vardır, kapalı mekanda insana uyku verir. Bu güzel bitki son derece de dayanıklıdır. Ev koşullarında başarıyla yetiştirilir. Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar.
+ Yorum Gönder


mum çiçeği ne zaman açar,  mum cicegi nezaman cicek acar,  mum çiçeği ne zaman çiçek açar ,  mum cicegi ne zaman acar,  mum çiçeği,  mum çiçeği kaç yılda çiçek açar