+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Menekşe bitkisinin biyolojisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Menekşe bitkisinin biyolojisi
  Menekşe bitkisinin biyolojisi

  Menekşe ÇİÇEĞİKırlık yerlerde kendiliğinden biten ayrıca bahçelerde yetiştirilen otsu bir bitkidir. Gayet hoş kokan mor çiçekler açar. Bundan dolayı aynı zamanda ‘hercai (alaca) menekşe’ den ayırt etmek için mor menekşe ‘kır menekşesi’ denir. Yürek biçimi, şeker külahlı gibi kıvrık yaprakları vardır. Uzun bitkiler arasında yaşarsa sapı bitkinin güneş görebilmesi için uzun olur. Menekşenin sapından uzun dallar çıkar. Bu dallar toprağa sürünerek uzarlar. Toprağa dokunan boğum yerlerinden küçük kökler salıverirler. Böylece uzun zaman ana bitkiden ilgilerini kesmeyen yeni yeni bir çok bitkiler meydana gelmiş olur.
  Hercai menekşe menekşegillerin başka bir çeşididir. Kız menekşesinden daha iridir. Taç yaprakları renk renktir. Bundan dolayı ‘alaca menekşe’ de denir. Kırlarda tarlalarda hercai menekşenin bir çok yabani çeşitleri yetişmektedir. Bahçelerde yetişen hercai çeşitleri bunlarda türetilmektedir.
  Menekşegiller bitkiler aleminde ikiçeneklilerin bir familyasıdır. Bu familyada kır menekşesi ‘yabani menekşe’ hercai menekşe, tüylü menekşe gibi menekşe çeşitleri altın kökü gibi bitkiler bulunur.

  Menekşe bitkisi1.jpgmenek-e-bitkisi2.jpg
 2. Fatma
  Administrator

  Uzun süre çiçekli kalabilen, etli ve yeşil yapraklarıyla afrika menekşesi dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir. Menekşe gibi bitkilerle yapraklarla, patateste göz ile, çilekte sürünücü gövde ile eşeysiz üreme yapılır.
+ Yorum Gönder


hercai menekşe,  hercai menekşesi,  menekşe yaprağı,  yabani mor menekşe