+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Mor salkım çiçeği bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mor salkım çiçeği bakımı
  Mor salkım çiçeği bakımı  Mor Salkım

  Hızlı büyüyen bir bitkidir. Çabuk gelişir. 12 türü vardır. W.Sinensis türü kokuludur. W.Floribunda türü ise kokusuz ama bol çiçekli bir türdür. Beyaz ve açık morun tonlarında çiçekleri vardır. Eski bahçelerin en klasik sarmaşığıdır. Sürgünlerinin uçlarındaki yaprak yapıları duvarlara ve çitlere tutunmalarına yardımcı olur. Çok uzun ömürlüdür. İyi bakarsanız yıllarca sizden ayrılmaz. İlkbahar donları dışında soğuğa dayanıklıdır. İyi cins bahçe toprağı ister. Güneşten ve sert rüzgarlardan korunmak ister. Mor salkımlar halindeki çiçekleri vermeyen dalları keserseniz bitkinin hava almasını sağlarsınız.

  morsalkim.jpg

  Mor Salkımı Ağaca Yönlendirmek

  Birçok sarmaşık türünde olduğu gibi mor salkım da budamayla bodur bir ağaç görünümü alabilir. Bu, özellikle bahçesi büyük ya da büyük saksılarda bitki yetiştirmek isteyenler için önerilir. Bunun için: Mor salkımın birkaç ana dalı, iri bir gövdeye dönüşmesi için birbirine dolanır ve tüm yan dallar dipten budanır. Üstte kalan dallara şemsiye biçimi vermek için fazlalıkları da budanır ve bitki sıkıca bir ya da iki çubuğa bağlanır. Sarmaşığın bodur bir ağaç görünümü alması için en az üç yıl beklemeniz gerekecek. Ama buna değer. Biçimini korumak için fazlalıkların sürekli budanması gerekiyor. Başarıya ancak böyle ulaşabilirsiniz.  Püf Noktası

  Mor salkımınız çiçeğe gitmeyip yalnızca yaprağa gidiyorsa, toprağınızda azot fazlalığı var demektir. Potasyum ve fosfor açısından zengin gübre kullanın.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünya üzerinde binlerce çiçek türü vardır her bir çiçek farklı renk ve şekillere sahiplerdir. bu çiçeklerden biri de mor renkli çiçeklerdir. bu renk çiçekler arsında ben ce en güzeli lavanta çiçeğidir. bu çiçeğin hem kokusu çok hoş hem de renk ve şekli çok güzeldir.
+ Yorum Gönder


soğuğa dayanıklı çiçekler