+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Karanfil çiçeği, karanfil çiçekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Karanfil çiçeği, karanfil çiçekleri
  Karanfil çiçeği, karanfil çiçekleri

  Karanfil çiçekleri dianthus petraeus bitkisinden elde edilirler. İlk olarak Moluk Adaları’nda bulunmuştur. Karanfil ağacı dört mevsim yeşil kalır ve 10-20 m uzunluğa erişebilir.

  Karanfiller (bahçe karanfilleri) karşılıklı, ensiz, sivri yapraklı, düğüm düğüm ince saplı otsu bitkilerdir. Dalcıkların ucunda tek tek yada topluca bulunan çiçekleri beyaz, pembe yada kırmızı renklidir. Her çiçek bir çanakçık oluşturan dört burgu yaprakçığıyla belirgindir.

  Karanfil.jpg
  Bahçe karanfili en ünlüsüdür. Bu karanfilin katmerli, yarı katmerli, alacalı ve hoş kokulu pek çok çeşidi vardır. Çok yıllık bir bitki olan bu karanfil türü kesme çiçek elde etmek için özellikle seralarda yetiştirilir ve çelikle üremesi sağlanır. Bahçe çeşitleri genellikle fideyle çoğaltılır ve iki yıllık yada çok yıllık bitkiler gibi yetiştirilir. Kır karanfili (dianthus plumarius) çim gibi sık biten, çok zarif küçük çiçekli ve ince saçaklı taç yapraklıdır. İki yıllık yada yıllık olan Çin karanfili (diantus sinensis) çok değişik çiçekli bir bitkidir. İki yıllık yada çok yıllık bir karanfil türü olan kıllı karanfil yada Hüsnü Yusuf olarak da bilinen (diantus barbatus) sap ucunda şemsiye biçimde toplu küçük çiçekler açan bir türdür.

  Karanfil çiçekleri balgam söktürücü ve öksürük kesici olarak infusyon yada şurup halinde kullanılır. Karanfiller çoğunlukla kuzey yarı kürenin ılıman bölgelerinde, özellikle Akdeniz havzasında yetişen bitkilerdir. 80 kadar cinsi 2000 den fazla türü vardır.

  Karanfilgiller (Caryophllaceae) Türkiye’de Anadolu’nun her yerinde yetişmektedir. Memleketimizde yabani olarak oldukça yaygın olan pembe, beyaz veya kırmızı renkli, hoş kokulu otsu bir süs bitkisidir. Karanfil daha çok ilkbaharda bir kısmı da sonbaharda çiçek açar. 20-40 cm boylarındadır. Kültür formları, seralarda yetiştirilebilmektedir. Bunlar yabanilerden daha iri, daha gösterişlidir. Ayrıca katmerli olanları da yetiştirilebilmektedir. Seralarda her mevsim yetiştirilmesi mümkün olabilmektedir. Daldırma veya çelik usulüyle üretilmektedir. Bol güneş ister, gübreli ve kuvvetli toprakta iyi yetişir. Çiçekler arasında en çok satılan süs bitkilerinden biridir. Karanfilin Türkiyede 66 türü yabani olarak yetişmektedir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Karanfil çiçeğinin bitkisi yaz kış yeşilliğini korumaktadır. Karanfil çiçeği çok hoş bir görüntüye sahiptir. Karanfil çiçekleri hoş görüntüleri kadar sağlığa da yarar sağlamaktadır. Karanfil çiçeği soğuk algınlığına iyi gelen bir çiçektir.
+ Yorum Gönder


karanfil ne zaman çiçek açar