+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Flamingo çiçeği nasıl bakılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Flamingo çiçeği nasıl bakılır
  Flamingo çiçeği nasıl bakılır

  FLAMİNGO BİTKİ BAKIMI.jpg

  Fidelerin Bakımı
  Anthurium fidelerinin bakımında dikkat edilecek özellikler şunlardır: Sıcaklık 18-220C olmalıdır.
  Ortamın nemi % 75-85 arasında olmalıdır.
  Ortam yarı gölge olmalıdır.
  Toprağın pH 6,5 olmalıdır.
  Ortamın havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
  Sulama suyu kireçli olmamalıdır.
  Sulama zamanına ve miktarına dikkat edilmelidir.
  Seralarda anthurium bitkisi yetiştirilecekse mevcut www.alasayvan.net toprak kullanılmaz. Anthurium yetiştirmek için yastıklar hazırlanır. Yastıkların genişliği 1.20 m ve derinliği 30 cm olmalıdır. Yastıklarda kullanılacak karışım, bitkinin tutunmasını sağlaması açısından önemlidir. Genellikle çürümüş göknar yaprakları kullanılabilir. Bunun dışında başkakarışımlarda hazırlanabilir.
  En çok kullanılan karışım şu şekilde hazırlanır:
  Bir kısım çürümüş kayın yaprağı
  2 kısım kaba turba
  0,5 kısım odun kömürü tozu
  0,5 kısım kaba kum
  Anthurium yetiştiriciliğinde kullanılan harcın Ph’ sı 5,5-6,5 arasında olması gerekir. Bu nedenle dikimden önce pH mutlaka kontrol edilmelidir. pH yüksek olursa kayın veya göknar yaprağı ilavesi ile pH düşürülebilir. pH düşükse kireç ilave edilerek yükseltilebilir.
  Yastıklar hazırlanırken en alta plastik, suyu geçiren bir örtü yayılır. Bu örtünün amacı enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır. Plastik örtünün üzerine çakıl taşları konulur. Çakıl taşları arasına da hazırlanan harç karışımı yayılır. Dikimden önce sıcak buhar verilerek dezenfekte işlemi mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca yastıkların etrafı çevreden gelebilecek enfeksiyonlara karşı kiremit ya da eternit bordürlerle çevrelenmelidir.
  Anthurium bitkisi yetiştiriciliği yapılırken özel karışım www.alasayvan.net hazırlandığı için ek gübreye ihtiyaç yoktur. Ancak dikimden sonra eksilen harç karışımının yerine yenisi konulmalıdır.
  Dikim Şekli ve Mesafesi
  Anthurium fideleri metre kareye 5 bitki gelecek şekilde dikilir. Üç sıralı ve üçgen biçiminde dikim yapılmalıdır.
  EKOLOJİK İSTEKLER
  Sıcaklık
  Anthurium yetiştiriciliğinde sera içi sıcaklığı çok önemlidir. Seralarda sıcaklık 120C’ nin altına düşmemelidir. 370C’ nin de üzerine çıkmamalıdır. Fazla sıcak ve soğuk bitkilerin yanmasına neden olabilir. Sıcaklığın sabit kalmasını sağlamak için seraların iyi ısıtılması ve havalandırılması gerekir.
  Sera içinde sıcaklık kalorifer borularıyla sağlanmalıdır. Sıcaklığın yükseldiği durumlarda ise havalandırma yapılmalıdır.
  Işık
  Anthurium bitkisinin büyüme döneminde ışık çok önemlidir. Bu nedenle bitkinin etrafındaki fazla yapraklar alınarak bitkinin ışık alması sağlanmalıdır. Bu işlemde genel kural, 3-4 yaprak bırakılıp fazlasının alınmasıdır.
  Çiçeklenme döneminde ise ışığa ihtiyaç azalır. Çiçekler rengini aldıktan sonra fazla
  ışık, çiçek rengini solduracağından bu dönemde gölgeleme yapılmalıdır.
  Nem
  Anthurium bitkisi topraktaki sudan çok, havadaki nemden faydalanır. Bu nedenle sera içinin nisbi nem oranı % 75-85 arasında olmalıdır. Bunu sağlamak için de yağmurlama yöntemiyle sulama yapılır.
  Havalandırma
  Anthurium bitkisinde fazla sıcaklık ve nem oldukça önemli zararlara yol açar. Bu nedenle seraların havalandırılması iyi yapılmalıdır.Havalandırma www.alasayvan.net sera içine yerleştirilen aspiratörlerle yapılabilir. Bazı seralarda da havalandırma pencereleri kullanılmaktadır.
  Sulama
  Anthurium bitkisi topraktaki sudan çok havadaki nemden faydalanır. Bu nedenle sera içinin nisbi nem oranı % 75-85 arasında olmalıdır. Bunu sağlamak içinde yağmurlama yöntemiyle sulama yapılır. Kış aylarında haftada 2-3 kez yumuşak, klorsuz ve dinlendirilmiş su kullanılarak sulama yapılmalıdır. Bu sulama, damlama sulama ile sağlanır.
  Yaz aylarında ise sulama haftada 4-6 kez ve kış aylarında verilen suyun iki katı su verilerek yapılmalıdır. Sulama genellikle havalandırmadan sonra yapılmalıdır. Sulama suyu kireçli olursa, çiçekler üzerinde kireç lekeleri olacağından kaliteyi düşürür. Anthurium bitkisinde gece sulama yapılmamalıdır. Gece sulaması sıcaklığı düşüreceği için bitkinin gelişmesini yavaşlatır.
  Gübreleme
  Anthurium yetiştirilen yastıklarda, ilk kullanılan göknar yapraklarının bitki için yeterli besin maddesi içerdiği bilinmektedir. Ancak bitkinin büyümesi sırasında azalan besin maddeleri yerine yeniden besin maddesi ilave edilmesi gerekmektedir. Anthurium bitkisi üzerinde yapılan incelemelerde bitkilerin bazen bir takım besin maddelerine ihtiyaç duydukları da görülmüştür. En çok eksikliği görülen maddeler azot, potasyum ve
  kalsiyumdur. Anthurium yapraklarında % 2 N ve % 3 K2O olduğu zaman en uygun gübreleme yapılmış olduğu anlaşılır.Anthurium yastıklarına metre kareye 20 gr. azot ve 30 gr. K2O her yıl muntazam olarak verilmelidir. Azot verilirken amonyum nitrat şeklinde, potasyum ise potasyum sülfat şeklinde verilmelidir.
  Anthurium bitkisinde N fazlalığı ve eksikliğinde bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Azot fazlalığında yaprak sapları kısa kalır. Yaprak rengi koyulaşır. Azot azlığında ise yapraklar açık renk olur ve dayanıksızlaşır. Ayrıca çiçeklerde küçülmeler görülür. Anthurium bitkisinin K gereksinimi oldukça yüksektir. Potasyum yetersizliğinde yaprak kenarlarında kahverengileşme görülmektedir. Kalsiyum noksanlığında ise çiçek kalitesinin bozulduğu bilinmektedir. Başlangıçta çiçek renginin açıldığı ileri eksikliklerde ise çiçek yapısında deformasyonlar görüldüğü bilinmektedir. Bu durumda kalsiyum www.alasayvan.net nitrat veya kalsiyum silikat şeklinde gübreleme yapılmalıdır.
  Hastalık ve Zararlılar
  Anthurium bitkisinin başlıca zararlıları afitler, kırmızı örümcekler,yeşil kurt ve sümüklü böceklerdir. Önemli hastalıkları ise antraknozdur. Hastalık ve zararlılardan korunmak için sera içi sıcaklık ve nemin kontrol altında tutulması gerekir. Ayrıca muntazam aralıklarla ilaçlama yapılması bitkinin hastalık ve zararlılardan korunmasını sağlar.
  Yabancı Ot Mücadelesi
  Anthurium bitkisi özel ortamda yetiştiği için yabancı ot fazla olmaz. Bu nedenle
  oluşacak otlar elle temizlenebilir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Flamingo çiçeği ne çok fazla ışığı nede çok fazla gölgeyi sevmez Flamingo çiçeğini orta düzeyde ışık alan bir yerde yetiştirmek gerekmektedir. Flamingo çiçeği tropikal bir bitkidir ve kırmızı, turuncu ve beyaz çiçek açmaktadır.
+ Yorum Gönder


çiçek bakımı,  ev çiçekleri,  salon çiçekleri bakımı,  çiçek bakımı nasıl yapılır