+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Arap saçı aşkın gözyaşı helxine soleirolii Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Arap saçı aşkın gözyaşı helxine soleirolii
  Arap saçı aşkın gözyaşı helxine soleirolii

  Arapsaçı bitkisi bol güneşli, sıcak ve kurak ortamları; çok süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Bakımı ve üretimi pek kolay olan bir bitkidir. Bitki, ilkbaharda kökünden bölünerek ya da yeşil gövde çeliklerinin daldırılmasıyla çoğaltılır. Dikim aralığı 45′er cm. olmalıdır. Arapsaçının solan çiçeklerinin kesilip atılması gerekir. Ayrıca bitkinin gelişiminin kontrol altında tutulması için üç yılda bir kökünden bölünmesi de gerekmektedir.

  Toprak: Bahçe toprağına biraz kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü eklenirse, arapsaçı için uygun toprak hazırlanmış olur.

  Su: Bu bitki suyu çok sever. Yazın bolca sulanmalı, yapraklarının kararmaması için saksı toprağı nemli tutularak yapraklarına su püskürtülmelidir. Kışın bitkiye verilen su azaltılır.


  arap saci2.jpg
  Işık: Çok karanlık olmamak kaydıyla her türlü ışıklı ortamda bitki iyi gelişir.

  Sıcaklık: Serin ortamları seven bitki, kışın en düşük 7 dereceye kadar dayanabilir. Ancak, çok sıcak ortamlarda da bitki bozulur.

  Gübre: İçerisine su eklenerek gücü yarı yarıya azaltılmış standart gübreyle yaz mevsiminde 15 günde bir gübrelenir.

  Saksı Değiştirme: İlkbahar mevsiminde uygun toprak eklenerek saksı bir numara büyüğü ile değiştirilir. İkinci saksı değiştirmeden sonra bozulan bitki elden çıkarılır.

  Budama: Bitkiyi şekle sokmak için arada bir yapraklarının kesilmesi uygun olur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Arap saçi bitkisi kurak yerlerde rahat yetişen bir bitkidir. Arap saçi bitkisi yaz kiş yeşilliğini koruyan bir bitkidir. Arap saçi bitkisi çok hizli gelişen ve büyüyen bir bitkidir. arap saçı bitkisi yabani rezene olarak ta bilinmektedir.
+ Yorum Gönder