+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çoban çiçeği amaryllis yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çoban çiçeği amaryllis yetiştiriciliği
  Çoban çiçeği amaryllis yetiştiriciliği

  Amaryllis (Çoban) Çiçeği Yetiştiriciliği

  Amaryllis çiçeği bir diğer adıyla da ülkemizde bilinen Çoban Çiçeği dekoratif çiçekleri için yetiştirilen hoş bitkilerdendir. Oldukça güzel çiçekleri vardır. İnce ve narin çiçekleri vardır. Ayrıca rengarenktir. Bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır. Tropik bir bitki olmasından dolayı bulunduğu yere ayrı bir hava veriyor. Hem saksıda iç mekan süs bitkisi olarak hem de bahçelerinizde dış mekan süs bitkisi olarak rahatlıkla yetiştirebileceğiniz harika bir çiçek.Ayrıca vazolarda da çok güzel duran bir bitki.

  Amaryllis bitkisi soğanlı bitkiler ailesinden. Uzun, şerit şeklinde ve etli yaprakları var. Kırmızı, pembe, beyaz ve turuncu renkte çiçekleri türlerine göre hem kokulu hem de kokusuz olabiliyor. Oldukça gösterişli ve dekoratif olan bu çiçekler, 80 kadar boylanabilen bir sap üzerinde bulunuyor. 2 hafta kadar da vazoda canlı durabilen harika bir bitki..

  coban cicegi2.jpg

  Amaryllis bitkisinin bakımı oldukça kolay. Fazla yoracak bitkilerden değil anlayacağınız. Toprak isteği bakımından geçirgen ve özellikle de drenajı iyi yapılmış toprak olması çok önemli. Bunu sağlamak için toprak karışımına kum ekleyebilirsiniz. Hatta eklemelisiniz de. Çok faydalı olacağını size temin edebilirim.

  Sıcak ortamları seven bir bitkidir. Yarı gölge ya da güneşli aydınlık yerleri sever. Gölgelik yerlerden kesinlikle uzak tutun. Hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Özellikle bitkinin gelişimi ve büyüme zamanlarda ışık ihtiyacı oldukça yüksek olacaktır. Bu dönemde kesinlikle ışık ihtiyacını karşılayın.

  Aşırı sulanmaktan hiç hoşlanmaz. Bu yüzden bitkinizde en dikkat edeceğiniz konulardan birisidir aşırı sulamaktan kaçınmak. Çiçeklenme dönemlerinde biraz suya ihtiyaç duyar. Bu dönemde düzenli sulamanız gerekecek.

  Solan çiçekleri varsa bunları hemen kesmeniz gerekiyor. Artık bitkiniz yavaş yavaş kurumaya başladıktan sonra ve yapraklar tamamen kuruduktan sonra bitkinin soğanlarını çıkarın ve kuru, serin, karanlık bir ortama alın. Eylül – Ekim aylarına kadar saklayabilirsiniz. Daha sonra bu aylarda bu soğanları tekrardan dikebilirsiniz.

  Soğan dikiminin ilk aylarında bolca sulayın. Sonra yavaş yavaş bu miktarı azaltmanız gerekecek. Bitki iyice gelişmeye başlayınca su miktarını iyice azaltın. Yukarıda da söylediğim gibi aşırı sulanmayı sevmez Amaryllis.

  Bitkinin üretimi soğanları ile olmakta. Hem kolay hem de zahmetsiz bir yöntemdir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çoban çiçekleri soğan olarak ekilmektedir. Soğan çiçekleri hem güneşte hemde gölgede yetiştikleri için kolay bir şekilde yetişmekteler. Çoban çiçekleri suyu çok sevdikleri için susuz bırakmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Çoban çiçeklerinin birden çok rengi bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


çoban çiçeği amaryllis yetiştiriciliği