+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Dracena marginata bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dracena marginata bakımı
  Dracena marginata bakımı

  Bitkileri sadece dekorasyon amaçlı göreren kişiler için idealdir çünkü bakımı çok kolay, ihmallere dayanıklı, sulama düzensizliklerinde (çok aşırı susuz kalmadıkça) büyümeye devam eden, yetersiz gün ışığına bile uyum sağlayan bir süs bitkisidir.

  Yaprakları genelde kızıl çizgili olup yeşil renk daha hâkimdir. kuvvetli güneşte yetişirse bordo kızıl renkler hakim olur. Dracaena Marginata Colorama cinsinin yaprakları yeşilden çok pembeli ve sarımsı çizgili olur.

  Işık: Gür yaprak geliştirebilmesi için filtrelenmiş güneş gerekir. Hiç güneş almaza cılız kalabilir. Yrşil rengin hâkim olduğu türleri gölgeye uyumludur.

  Dracaena-marginata.jpg
  Dracaena marginata

  Dracaena marginata

  Sulama: İlkbahar ve yaz boyunca toprak nemini kaybedince (ama kupkuru olmadan önce) sulamalısınız. Sulama sabahleyin yapılmalı. Ekim ayıyla beraber ilkbahara kadar sulamayı azaltın, toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. sulama suyu direkt musluk suyu olmayacak… En az bir gün dinlendirilmiş kloru uçumuş ve tortusu dibe çökmüş olmalı.

  Toprak: Poşetlerde satılan güvenilir marka bir kompost toprak yeterlidir. Pencereleri devamlı açık tutulmayan yerlerde bu toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız ki köklerde çürüme olmasın. Toprağa perlit katmamalısınız bu türlere zararlı olur.

  Besin vermek: besleyici toprakta yetiştiriyorsanız kökler saksıda iyice çoğalana kadar besin vermek gerekmiyor. Sırf kompost vb. karışım şeyler kullanırsanız besin vermek gerekir. Ayda bir defa vermek yeterli. Besin türü fosforca zengin olmamalı Dracaena için zararlı olabiliyor; sadece yaprağı için yetiştirilen bitkilere verilen besinden kullanmalısınız.

  Saksı büyüklüğü bitkinin köklerinin çokluğuna göre olmalı. Dracaena, köklerinin ıkış tıkış vaziyette olduğu saksılarda daha iyi büyür. Kökler saksıya sığmaz olunca en fazla 5 cm farkla bir boy büyük saksıya aktarın.

  Kışa dayanıklılığı: Ancak Akdeniz Bölgesi sahil kesimlerinde kışın açıkta kalabilir. Diğer bölgelerimiz bütün yıl açıkta tutulmasına uygun değildir.

  Budama: Fazla uzarsa kısaltabilirsiniz. Budanan bir dal, uç kesik kısmına yakın birkaç filiz çıkarır, çok dallı olur. Kestiğiniz parçaları kolayca köklendirip yeni Dracaena Marginata’lar elde edebilirsiniz eşe dosta hediye edebilirsiniz.

  Çoğaltılması: Kolay köklenir, çoğaltılması kolay ve basittir. İlkbaharda havalar ısındıktan sonra;
  1- Tepe çeliği ile çoğaltmak için, tepeden 10 cm kadar kısmı alınır, alt yaprakları ayıklanır, kesik yerler kurusun diye iki gün açıkta bekletilir ve direkt toprağa dikilir. İlkin sulamayın. Toprak kaydadeğer bir kuruluk göstermedikçe sulamamalısıınız yoksa köklenmek yerine çürür gider. Eğer geç kalmışsanız yaz sıcakları başlamışsa köklenmesi zor olur.
  2- Bir yıllık dallarını köklendirmede dalın boyu önemli değildir.. Suda veya toprakta köklendirebilirsiniz..
  3- » Havai daldırma ile..
  4- Kök sürgünlerinin ayrılmasıyla yılın her zamanı çoğaltılabilir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  ev dekarasyonları için bulunmaz bir bitkidir ayrıca bu bitki bakımı kolay ve güçlü bir çiçektir kolay kolay kurumaz ve ölmez
+ Yorum Gönder


dracena marginata bakımı,  marginata bakımı,  dracena marginata,  dracena bakımı,  marginata nasıl çoğaltılır,  marginata cicegi