+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Yumrulu çiçek çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yumrulu çiçek çeşitleri
  Yumrulu çiçek çeşitleri

  İlkbaharda çayırları ve yamaçları çiçekleri ile kaplayan laleler, sümbüller, kardelenler haricinde yaz ayları ve hatta sonbaharda da çiçek açan soğanlı bitkilerin çoğunun anavatanı olan ülkemizde, bu bitkilerin az tanınması ve bahçelerimizde hakettiği yeri tam olarak alamamamış olmaları iç burkan bir durumdur.
  (Tulipa sp.) Laleler (Allium sp.) Soğan çiçekleri

  Soğanlı bitkiler olarak sınıflandırdığımız bitkiler aslında çok yıllık bitkilerdir. Bu grupta yeralan bitkiler yaşadıkları bölgelerin zorlu koşulları gerektirdiğinden, kışın zorlu ve ağır şartlarının yanısıra yazın yakıcı ve kuru günlerini de zarar görmeden atlatmak için, yaşamlarını devamı için gerekli olan besinleri depolamak amacı ile soğan veya yumru adı verilen kök yapıları geliştirmişlerdir.

  yumrulu_begonya.jpg

  Mutfaklarımızda severek kullandığımız Soğan (Allium cepa), Sarımsak (Allium sativum) ve Patates (Solanum tuberosum) bu grubun önde gelen ve dünyada en sık olarak yetiştirilen bitkilerdendir.
  (Narcissus pseudonarcissus)Nargis

  Bu bölümde üzerinde duracağımız bitkiler ise çiçekleri ile bahçelerimizi güzelleştiren, daha yaşanabilir bir mekan haline getiren soğanlı ve yumrulu bitkiler olacaktır. Önce de belirtiğimiz üzere ülkemiz bir çok soğanlı ve yumrulu bitkinin anavatanı durumundadır. Buradan yola çıkarak ülkemizin iklim şartlarının birçok soğanlı bitkinin yetişmesi için gerekli koşulları sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak Yıldız (Dahlia spp.) ,Glayöl (Gladiolus sp.) ve Frezya (Freesia sp.) gibi bazı bitkilerinse Türkiye’nin tamamında kışın korunmadan veya topraktan çıkarılmadan sürekli olarak yetiştirilmesi uygun değildir.
  Yer seçimi
  (Frittilaria imperialis) Ağlayan Gelin

  Yer seçimi soğanlı bitkilerde biraz önemli bir konudur. Soğanlı bitkilerin doğal olarak yaşadığı bölgeler genellikle drenajı çok iyi düzeyde, çabuk kuruyan ve eğimi fazla olan bölgelerin yanısıra yağış dönemleri arasında uzun süreler olan bölgelerdir. Buna göre hazırlanan yataklarda ve yetiştirme noktalarında yetiştirilen soğanlı bitkiler uzun yıllarca yaşayıp çoğalacaklardır. En sonunda bu gruplar kalabalıklaşıp, birbirlerini sıkıştırmaya başlarlar. Bu grupların topraktan çıkarılıp, birbirlerinden ayrıldıktan sonra tekrar dikilmeleri gerekebilir.

  Laleler (Tulipa spp.) ve Sümbüller (Hyacinthus sp.) saksılarda da rahatlıkla yetiştirilebilirler. Nargisler gruplar halinde tarhlarda, geçici bahar düzenlemelerinde kullanılabilir . Kardelen (Galanthus spp.) , Dağ sümbülü (Scilla spp.) ve Müşkülüm (Muscari spp.) gibi küçük soğanlı bitkiler genellikle kaya bahçelerinde yetiştirilirler. İlkbaharda çiçeklenen birçok soğanlı bitki yaz aylarında yapraksız olduklarından, yapraklarını döken ağaçların ve çalıların altında kalan boşluklara dikilebilirler. Gelişmeye yavaş başlayan bazı çok yıllık otsu bitkilerin arasındaki boşlukları doldurmak içinde soğanlı bitkilere başvurulabilir.
  İlkbaharda açan soğanlı ve yumrulu bitkiler

  Bir çok çiçeksever için ilkbahar ayları özlemle beklenen aylardır. Kışın soğukları ardından günlerin uzamaya başlaması, güneşli günlerin kendini göstermesi ile bahçelerde de bir hareketlilik başlar. Bu hareketliliğin baş aktörleri ilkbaharın sabırsız soğanlarıdır. Öncelikle Kardelen ve Karçiçeği, sonra hızlanarak Çiğdemler, Müşkülümler, Sümbüller, Laleler, Nergisler yarışırcasına çiçeklerini açmaya başlarlar.

  İlkbaharda çiçek açan soğanlı bitkileri sergiledikleri bu kısa süreli ancak dolu dolu geçen şovları için sonbaharda iyi bir hazırlık yapmak gerekir. Hazırlıklarımızı iyi yapmaz isek kitaplarda ve dergilerde gördüğümüz resimlerdeki etkileyici etkileri elde etmek için nekadar uğraşsakta bir türlü başarılı olamayız.
  (Crocus vernus) Çiğdem (Tulipa humilis 'Alba') Çoban Lalesi

  Soğanlı bitkiler, özellikle yeni türler ve çeşitler kimileri için çok pahalı gelebilir. Bir çok yeni başlayan yetiştirici sonbaharda bir çeşitten yarım düzine kadar soğan alır. Eve gelip bunları bahçeye ekmek için dışarı çıktığında harcadığı parayı dağıtmak için soğanları da dağıtarak diker ve böylece etkileyici etki dağılır gider. Bu soğanlardan etkileyici bir sonuç elde etmek için hepsini beraber dikmemiz gerekir.

  Etkileyici görünüm elde etmenin diğer bir yöntemi de soğanlı bitkileri ilkbaharda çiçek açan hercai menekşeleri, çayır papatyaları ve beni unutma gibi ilkbaharda çiçek açan otsu bitkiler ile karıştırarak dikilmeleridir. Ülkemizin çoğu bölgesinde bu bitkilerin tohumları sonbaharda soğanları dikerken, toprağa ekilebilir. Bu sayede ucuz yolla çok güzel bir sonuç alınabilir.
  Yaz aylarında çiçek açan soğanlı ve yumrulu bitkiler

  Yaz aylarında çiçek açan soğanlı ve yumrulu bitkilerin başında Yıldız (Dahlia sp.), Glayöl (Gladiolus sp.) ve Kanna (Canna sp.) gelmektedir. Bunların yılboyunca topraktan çıkarılmadan kışı geçirebilecekleri bölgeler kıyı bölgeleri ile sınırlıdır. Bu bölgelerin dışında bir yerde yetiştirmek isteyenler bunların soğanlarını ve yumrularını kışın topraktan çıkarıp, don görülmeyen ancak fazlada sıcak olmayan bir odada veya bodrumda saklamaları gerekir. İlkbaharda donların sona ermesi ile tekrar toprağa dikilebilirler.
  (Dahlia x hortensis) Yıldız

  Bu dönemde çiçek açan Kanna etkileyici yaprakları ve gözalıcı çiçekleri ile bahçelere egzotik bir hava katmaktadır. Yapraklarında kırmızı şeritleri olan çeşitleri ayrıca estetik bir görünüm kazandırırlar. Bahçelerde yetiştirmek için ülkemizde nadir görülen ancak Avrupa bahçelerinde sık rastlanan Montbretia (Crocosmia sp.) isimli bitkinin de çok etkileyici ve uzun süreli çiçek açan türleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Yaz aylarında çiçek açan diğer bir yumrulu bitkide Yumrulu Begonya (Begonia x tuberhybrida) dır. Bu begonya ise saksıda yetiştirmeye son derece uyumludur.

  Bu aylarının belkide en etkileyici çiçeklerine sahip yumrulu bitkilerinin başında Yıldız çiçekleri gelmektedir. Binlerce çeşidi ve onlarca farklı çiçek yapısı ile Yıldızlar, bahçelere inanılmaz düzeyde katkısı olan bitkilerdendir.
  Sonbaharda çiçek açan soğanlı ve yumrulu bitkiler

  Sonbahara geldiğimiz zaman çoğu yetiştiriciyi bir hüzün kaplar. Yazın o uzun ve şaşalı günleri geride kalmış, yağmurlu günler başlamış ve içeride geçirdiğimiz gün sayısında artış olmuştur. Ancak yine de sonbahar aylarında inanılmaz güzellikte çiçek açan soğanları, sonbaharın o can verici yağmurlarını özlemle beklemişlerdir.
  (Cyclamen cilicium var. cilicium ve Sternbergia lutea) Toros Siklameni ve Tavuk çiçeği (Pancratium maritimum) Kumsal nergisi

  Yaz aylarının kurak ve sıcak geçen günlerini yeraltında saklanarak ve dinlenerek geçirmiş olan Sıklamenler (Cyclamen spp.) , Güz çiğdemleri (Colchicum spp.), Tavuk çiçekleri (Sternbergia spp.) Kumsal nergisleri (Pancratium maritimum) bu yağmurlardan sonra çiçeklerini göstermeye başlarlar. İklimin uygun olduğu yerde özellikle Sıklamenler kış ayları boyunca çiçek açebilmektedirler. Bunların dışında Ege ve Akdeniz Bölgelerin kıyılarının taşlık kısımlarında Ada Soğanı (Urginea maritima) adı verilen çok güzel bir soğan türü de çiçeklerini açmaya başlar.

  Güney Afrika’nın da sonbaharda açan soğanlı bitkilere katkısı Kap zambağı (Amaryllis belladona) ile buna benzer Krinum (Crinium x powelli) örnek olarak verilebilir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Yumrulu pek çok çiçek çeşidi bulunmaktadır. Bazı çiçekler soğuktan korunmak amacı ile soğuk zamanlarda yumru oluşturmaktadırlar. Yumrulu bitkiler soğan olarak ekilmektedir. Soğanlı bitkiler elde etmek baya masraflı olduğu için pek çok kişiye çok pahalı gelmektedir.
+ Yorum Gönder


yumrulu çiçekler