+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Sarmaşık Gülü Nasıl Dikilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Sarmaşık Gülü Nasıl Dikilir
  Sarmaşık Gülü Nasıl Dikilir

  güllerin dikimi.jpg

  Güllerin ana dikim süresi Ekim ayıdır. İklimin çok sert geçtiği ve sert www.alasayvan.net bir kış geçirilen bölgelerde ise, iklim şartlarına bağlı olarak Mart veya Nisan aylarında dikim yapılması tavsiye edilir. Belki bu taktirde güller ilk yılında çok fazla açmazlar, fakat bu şekilde donma tehlikesini engellemiş oluruz. Bunun bir tek istisnası konteyner (ithal güller) gülleridir. Bu bitki saksılarda yetiştirilmiştir ve kış hariç her mevsim dikilebilir. Dikim yapılması için en ideal hava yumuşak, bulutlu ve kuru bir havanın olduğu gündür. Güller özellikle lavantalar küçük bitki otları veya yüksek çiçek açan (mesela, Rittersporun veya Mageriten gibi) bitkilerin yanında kendilerini daha rahat hissederler. Şayet daha evvelden gül dikimi yapılmış olan bir yere yeniden gül dikmek isteyecek olursanız, bu taktirde oradaki toprağı değiştirmek zorundasınız. Çünkü, bu toprakta gül yorgunluğu olabilir. Tabanın en az 60 cm. Derinliğe kadar yumuşatılması gerekir. Konteynerden gelmeyen güllerin en az 12 saat suda bırakılması gerekir. Kökler bir parça kısaltılır. Bu kesilen yerlerde çok seri olarak yeni emme kökler oluşur. Sonbaharda ekim yapıldığında fidelerin üzerinde kısaltma yapılmaz. Fakat bunun karşılığında İlkbaharda kuvvetlenmiş www.alasayvan.net olan yataklık ve yediveren gülleri 4-5 budak başlangıcı altından ve zayıf olan güller ise, 2-4 budak başlangıcı altından budanır.

  Yaban gülleri ile sarmaşık gülleri ise, hep çift adette budak altından kesilir. Köklerin konulacağı toprak üst satıhtan 5 cm. kAdar derine indirilir. Çiçek toprağına gübre ilave edilmiş olması gerekir. Açılmış olan dikim çukuruna www.alasayvan.net kökleri eşit olarak dağıtınız. Bundan sonra üzerini toprakla doldurunuz ve toprağı bastırınız ve bundan sonrada bol miktarda sulayınız. Bu bol miktardaki sulama işi köklerin çabucak büyümesi için önemlidir. Prensip olarak gül dikildikten sonra fidan 20 cm. Kadar yukarıda kalmalıdır. Bu büyüklükte bitki ilk dönemi daha rahat atlatacaktır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Güllerin birden çok türü bulunmaktadır. Güller çeşitlerine göre ekilmektedir. Güller renkleri ve kokularına göre değişmektedirler. Güller kozmetik sanayide çok fazla kullanılmaktadır. Güllerin insanı güzelleştirdiği söylenmekte ve yıllardır gül bitkisi bakım ürünü olarak kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


sarmaşık nasıl dikilir,  sarmaşık nasıl ekilir,  sarmaşık dikimi,  sarmaşık gül ne zaman ekilir,  sarmaşık gülü nasıl dikilir,  sarmaşık gül ne zaman ekilr