+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar
  Güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar

  güller budandıkça ömrü uzar.jpg

  Bahçıvanlığın gizli sırları budamanın ince noktalarını vermek www.alasayvan.net istemeyen olabilir ama biz söylüyoruz işte detaylar,güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar. Her yıl budama yapılmalıdır.Bu pek zor değil ancak teknik gerektiren bir iştir. Bunu öğrenmek için en iyi metot budama mevsiminde bir gül serasını ziyaret edip,olayı bizzat yerinde görmektir.

  Öncelikle kaliteli bir gül makası gerekir. Elleri koruyacak uygun bir eldiven de unutulmamalıdır.

  Tekrar açan güller iklime göre ocak ve mart ayları arasında budanır. Bir kez açanlar ise çiçekleri geçtikten hemen sonra yazın budanmalıdır. Baharda budanırlarsa o yıl çiçek açmazlar. Gül budaması gülün cinsine göre farklılık gösterir.

  Budamaya başlarken öncelikle kuru,hastalıklı ve zayıf ve çok ince dalları dipten kesin. Bitki çalılaşmışsa hava alması için orta kısımdan www.alasayvan.net birkaç dal alın. Bunlar düzgün olmayan çapraz dallar olabilir. Gülleriniz üç yıllık olunca her yıl eski dallardan üç de birini kesin. Gül budarken daima dalın dış yüzeyindeki bir gözün yarım cm. üzerinden kesin. Hafif verev,temiz bir kesik olsun.

  Yeni dikilmiş güller kuvvetlenmesi için ilk yıl derin budanır. Aşı yeri üzerinden 15 cm. yani 3-5 göz üzerinden budanmalıdır.

  Yetişkin melez çay ve demet güller de her dal 5-6 göz üzerinden budanır.

  Çalı gülleri yüksekliğinin yarısı kadar kesilir. Kuru ve bozuk dallar ayıklanır.Derin budanmaz.

  Sarmaşık güller ilk yıllarda şekil verilmek için budanır. Daha sonraları yalnızca kuru, bozuk ve hastalıklı dalları ayıklanır.

  Minyatür güller de daha çok normal bir makasla hafifçe budanır. Kuru ve hastalıklı dalları ayıklanır.

  Gül bitkisi için hijyen çok önemlidir. Budama sırasında çıkan bütün www.alasayvan.net artıklar yakılarak yok edilmeli veya derhal bahçeden uzaklaştırılmalıdır.mevsiminde farklı renkli gül agaçlarını yan yana dikin bahçeleriniz rengarenk görünsün.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Güller uzun ömürlü bitkilerdir. Gül bitkisi iyi bakıldığı takdirde çok uzun zaman yaşamakta ve yıllarca gül vermektedirler. Gülleri her bahar budamak güllerin daha uzun yaşamasını ve çok daha fazla gül vermesini sağlayacaktır.
+ Yorum Gönder


güller ne kadar uzar