+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Petunya hakkında bilgi ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Petunya hakkında bilgi ve resim
  Petunya hakkında bilgi ve resim
  Çoğunlukla yalınkat olan petunyaların katmerli cinsleri de vardır. Katmerlileri çok daha güzel olur. Petunyaların oldukça zengin renk çeşitlerinde cinsleri vardır.
  Katmerli petunyalar

  Üretilmesi ve yetiştirilmesi:
  Tohumla kolayca çoğaltılabilir. İlkbaharda tohumları ekilir. Hızla büyüyüp tez vakitte çiçeklenirler. İhmal edilirlerse yaz sıcaklarında ölürler. Eğer ihmal edecekseniz gelecek yıl için tohum almada acele edin. İyi bakılırlarsa kışa kadar yaşarlar kışın ölürler. Dondan koruyabilirseniz birkaç yıl yaşatabilirsiniz diyenler var ama ben hiç denemedim bu bilginin doğruluğu şüphelidir.

  petunya.gif

  Toprak ve gübre: Her türlü toprakta yetişir, genelde gübre istemez. Kalitesiz topraklı yerlerde gübre veya besin takviyesi iyi olur.

  Su ve ortam: Yetiştirilmesi, bakımı en kolay çiçeklerdendir. Petunya bir açık hava bitkisidir ve ayrıca bol güneşe ihtiyacı vardır. Fazla gölgeli yerleri sevmez. Çok fazla sudan da hoşlanmaz. Fazla suyu sevmiyor diye ihmalci davranmayın, toprağı kurudukça vakit kaybetmeden sulanmalıdır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Petunya patlıcangillerden bir çiçektir. Petunya bitkisi bir çeşit tütünden gelmektedir. Petunya en çok yetiştirilen bitkilerin başında yer almaktadır. Petunya tohum olarak ekilmektedir. Sonbahar ile kış mevsimi arasında tohumları ekilir baharda ise yetişip çiçek verir. Petunya suyu çok seven bir bitkidir.
+ Yorum Gönder