+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda gülü rengiyle kurutmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  gülü rengiyle kurutmak
  gülü rengiyle kurutmak
  Gül şakayık laleyi kuruturken çok açmamış olmasına dikkat edin. Baş aşağı asın. Renginin solmaması için sıcak bir yerin örneğin kaloriferin üstüne asmanızda yarar var.


  kurutulmu-g-ller.jpg

  Ortanca çiçeğinin ortası hafifçe solmaya başladığında koparılmalı. Bir vazoya konup birkaç gün ya da birkaç hafta suda bırakılmalıdır.

  Çeşitli otlar ve haziran çiçeği; çiçek açmadan önce toplanmalı ve karanlık bir köşede başaşağı asılarak kurumaya bırakılmalıdır.

  Enginar; sapı kopartılmadan bir ızgaranın üzerinde kurutulmalıdır. Bu durumdayken çiçeklenmeye başlar ve üzerinde çiçeği ile kurur.

  Gürgen ve meşe yaprakları; ağustos ve eylül aylarında toplanmalı sapları koparılmalıdır. Bir vazonun içinde 1/3 gliserin ile 2/3 sıcak su ile karıştırılıp soğumaya bırakılmalı daha sonra yapraklar içine yerleştirilmelidir. Yapraklar terlemeye başladığında çıkartmalısınız.

  Ihlamur; haziran ayında toplanmalı yaprakları ayıklanıp buket halinde saklanmalıdır.

  Tahıllar; demetler halinde baş aşağı kurutulmalı ve saklanmalıdır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Gülleri kurutarak gül suyu elde edebilirsiniz. Gülleri önce kurutup belli bir süre suyun içinde bekleterek güllerden gül suyu elde edebilir ve bu suyu cildinize tonik olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş gülleri tatlılarda aroma amacı ile kullanabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


kurumuş güller,  gülleri kurutmak için