+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri nelerdir
  Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri nelerdir

  Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri

  Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri hakkında bilgi

  Çiçeği oluşturan ögeler


  Çiçeği oluşturan ögelerin görevleri nelerdir1.jpg

  Tohumlu bitkilerin üreme organı olan çiçeğin görevi, aynı bitkinin bütün özel*liklerini taşıyan yeni bitkilerin gelişeceği to*humları üretmektir. Bu nedenle, çiçekleri incelerken organın bu temel görevini hiçbir zaman unutmamak gerekir. Nitekim bazı bitkilerin, örneğin atatürkçiçeğinin çiçek san*dığımız bölümleri bu anlamda gerçek birer çiçek değildir; ortada kümelenmiş küçük sarı çiçekleri çevreleyen parlak kırmızı renkli özel yapraklardır. Bürgü ya da brakte denen ve ilk bakışta çiçeği andıran bu biçim değiştirmiş yapraklara daha başka birçok bitkide rast*lanır.
  Bir botanikçi gözüyle çiçek, tohum üreti*miyle ilgili bütün organları içeren karmaşık bir yapıdır; dolayısıyla yalnızca tohumlu bitki*lerin çiçeği vardır. Nitekim bitkiler âlemi de kabaca çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olarak iki büyük gruba ayrılır. Açıktohumlu bitkilerin çiçeği çok belirgin olmadığından ve bildiğimiz çiçeklere pek benzemediğinden, çiçekli bitki*ler dendiğinde daha çok kapalıtohumlular anlaşılır. Yaprakyosunları, ciğeryosunları, kibritotları, atkuyrukları ve eğreltiotları ise çiçeksiz bitkilerdir.
  Çiçek dendiğinde hemen herkesin aklına kırlarda, çayırlarda, ormanlarda kendiliğin*den yetişen alımlı kır çiçekleri ya da insan eliyle yetiştirilen gösterişli bahçe ve saksı çiçekleri gelir. Oysa "çiçek" terimi yalnızca iri ve renkli taçyaprakları, güzel kokularıyla tanıdığımız süs çiçeklerini kapsamaz; ilk ba*kışta çiçeksizmiş gibi gözüken pek çok bitki*nin de çiçekleri vardır. Örneğin çayırları kaplayan yeşil otların çoğu ve tarlalarda yetiştirilen buğday, arpa gibi tahıllar da çiçek*li bitkilerdir. Hepsininki badem, kayısı, kiraz gibi meyve ağaçlarınınki kadar alımlı olma*makla birlikte, bütün
  öbür ağaç ve çalılar da çiçek açar. Meşe ağacının pek göze çarpma*yan küçük, yeşil tırtılları ya da akçaağaçlann minicik sarımsı salkımları birer çiçektir ve hepsinin görevi tohum üreterek bitkinin soyu*nu sürdürmesini sağlamaktır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  doğada milyonlarca farklılıkta çiçekler bulunmaktadır bu çiçeklerin bazıları insan sağlığınada faydalı olduğu gibi bazıları zararlıda olmaktadır
+ Yorum Gönder


çiçeğin görevi nedir