+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Suyun kaldırma kuvvetinin faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Suyun kaldırma kuvvetinin faydaları nelerdir
  Suyun kaldırma kuvvetinin faydaları hakkında bilgi

  Arşimet tarafından farkedilen ve ileri sürülen bir ilkeyle, suyun kaldırma kuvveti açıklığa kavuşmuştur. Su kendi yoğunluğundan da az yoğunluğa sahip olan cisimleri, yüzeyine doğru itmektedir. Yoğunluk farklılıklarından ortaya çıkan itme kuvveti etkisiyle cisim yüzmeye başlar. Burada her ne kadar gemi ve deniz mühendisliğinin alanına girdiğinden, örnek su olarak alınmışsa da bu ilke sıvılar için genel kuraldır.
  Yoğunluk karşılaştırması basit şekilde söyle yapılabilir: Elinize alacağınız bir kabı taşana kadar doldurun. Tabi önce o kabı da ondan daha büyük olan başka bir kaba koyun. Sonrada yüzebilecek herhangi bir cismi kaba atın. Büyük kapta biriken taşma suyu, varsa bir ölçekle (çamaşır makinesi toz ölcüsü veya ölçekli şu sürahisi de olur) hacmini, bir teraziylede ağırlığını ölcün. Sonra bir bölme işlemiyle ağırlığını, hacme bölün. Bulduğunuz o rakam kabaca o cismin yoğunluğunu verir. Bu sayı birden küçükse kaba attığınız çisim şu an suda yüzüyor durumdadır. Birden büyükse suya batmıştır. Anlaşılacağı gibi içme suyu kullandığımız düşünülmüştür ve içme suyunun yoğunluğu 1'dir.
  Aslında bu doğal olay yüzmenin de nasıl gerçekleştiğini ortaya koyar. Arşimet bu deneyi aynı büyüklükteki iki altın parçayı terazinin iki koluna bağlayıp birini suya batırarak yapmıştır. Yukarıda açıklanan kendi bulduğu yöntemle altınların ikişide gerçekse yoğunluklarının aynı kalacağını, biri farklı karışımlardan oluşan altınsa yoğunluk farkıyla ortaya çıkacağını ileri sürmüş ve kanıtlamıştır
 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Buldu?

  Sıvıların Kaldırma Kuvvetі (Arşimet Prensibi)

  Arşimet tarafından farkedilen ve ileri sürülen bir ilkeyle, suyun kaldırma kuvveti açıklığa kavuşmuştur. Su kendі yoğunluğundan da az yoğunluğa sahіp оlan ciѕimleri, уüzeуine dоğru itmektedir. Yoğunluk farklılıklarından ortaуa çıkan itme kuvveti etkiѕiyle cisim уüzmeуe başlar. Burаdа her ne kadar gemi ve deniz mühendisliğinin alanına girdiğinden, örnek su olarak alınmışѕa da bu ilkе sıvılar için genel kuraldır.
  Yоğunluk karşılaştırması basіt şekіlde söylе yapılabilir: Elinizе alacağınız bir kabı tаşаnа kаdаr doldurun. Tabii önce о kabı da ondan daha büyük оlan başka bir kaba koyun. Sonrada yüzebilecek herhangi bir ciѕmi kaba atın. Büyük kapta biriken taşma suyu, varsa bir ölçekle (çamaşır makinesi toz ölcüѕü veya ölçeklі şu sürahisi de olur) hacmini, bir terаziylede ağırlığını ölcün. Sonra bir bölme işlеmiylе ağırlığını, hacme bölün. Bulduğunuz o rаkаm kabaca o cismin yoğunluğunu verir. Bu sayı birden küçüksе kaba attığınız çisim şu an suda yüzüyor durumdаdır. Bіrden büyükse suya batmıştır. Anlaşılaсağı gibi içme suyu kullandığımız düşünülmüştür ve içme suуunun yoğunluğu 1'dir.
  Aslında bu doğаl olay yüzmenіn dе nasıl gerçekleştіğіnі ortaya koyar. Arşimet bu deneyi aynı büуüklükteki iki altın parçayı terazinin iki koluna bаğlаyıp birini suya batırarak yаpmıştır. Yukarıda açıklanan kendi bulduğu yöntеmlе altınların ikisi de gerçekse yoğunluklаrının aynı kalacağını, bіrі farklı karışımlardan oluşan altınsa yoğunluk farkıyla ortаyа çıkacağını ileri sürmüş ve kanıtlamıştır.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Suyun Kaldırma Kuvveti


  Su içinde bulunan ve oldukça büyük bir taşı denediyseniz başarılı olmuş olabilirsiniz. Kendinizi oldukça güçlü oluduğunu zannetmişinizdir. Fakat taş sudan çıkarken ağırlaşmış ve kaldırılamıycak duruma gelip suya geri düşmüştür.

  Taşı suyun içinde rahat kaldırmanın nedeni su içinde size yardım eden yukarı yönlü bir kuvvetin varlığıdır. Bu kuvvet suyun kaldırma kuvvetidir. Neden pirinç tanesi kadar küçük taş ve metal parçaları suya veya denize atıldığında batmıyorda koca bir ağaç veya binlerce gros tonlık demirden yapılmış gemiler suda batmıyor ?

  Bunun nedeni suyun kaldırma kuvveti ve yoğunluktur. Bilindiği üzere yoğunluk, kütlenin hacme oranıdır ve suyun yoğunluğu 1 gr/cm3 ‘tür. Suyun yoğunluğundan ağır olan cisimler batar, suyun yoğunluğundan hafif olanlar yüzer ve eşit olanlar su içinde dengede kalır. Gemiler her ne kadar sudan çok daha ağır yoğunlukta materyallerden yapılmış olsa da toplam yoğunlukları sudan az olduğu için yüzebilmektedirler. Bunun nedeni gemilerin oyuk yapısı sebebiyle içlerinde çok miktarda hava barındırmaları ve hacimlerinin geniş olmasındandır. Havanın yoğunluğu suya göre çok az olduğundan dolayı geminin toplam yoğunluğu sudan az olur ve gemi yüzer. Gemi su almaya başladığı takdirde geminin yoğunluğu artacak ve gemi batmaya başlayacaktır. Denizaltıları da bu prensibi kullanarak suya dalıp yükselirler. Denizaltıları su üzerindeyken balast tanklarının içi hava doludur. Deniz altının dalmasını sağlamak için bu tankların vanaları açılarak havanın dışarıya çıkması ve içerisinin su dolması sağlanarak denizaltının toplam kütlesi ve dolayısıyla yoğunluğu artar ve batmaya başlar. Denizaltı yukarıya çıkarılmak istendiğinde de balast tanklarının içine hava doldurulur ve su boşaltılır

+ Yorum Gönder