+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Doğa ile ilgili deyimler lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğa ile ilgili deyimler lazım
  doğa ile ilgili deyimler lazım

  yardım ederseniz çok sevinirim 2. HARBİKIZ
  Moderator

  doğa ile ilgili deyimler

  * "Artik kendi varligimiza tehdit olusturuyoruz. Bu durumda, omuz silkip "nasil olsa hapi yuttuk" demek kadar "uzmanlar bir yolunu bulur" diye düsünmek de tehlikelidir. Ortada "kötülerin dogal çevreyi yok etmek ve iyilerin kötülere karsi savunmasi diye bir sey yoktur." iyi ve kötü içimizde yan yanadir. Her birimizin ihtiyaci olan sey, daha degerli, daha anlamli bir gerçek kavramdir. Hepimizin bir parçasi oldugu ve kendisine bagimli oldugumuz dünyadaki tüm canlilari kucaklayan bir kavram. Biz dünyayi ana babamizdan miras almadik. Onu çocuklarimiz için ödünç aldik. Onu HEPIMIZ ödünç aldik ve HEPIMIZ geri verecegiz." (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 160)

  * Doga insanlarin ihtiyacini karsilayacak bir kaynak toplulugu olarak görmek çevrenin yokolmasina davetiye çikarmak demektir. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 17)

  * "Kirli çevre insanin ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir." (Aziz Nesin)

  * "Kiyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidani dikmemezlik etme."

  * "Bir agaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandiracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandiracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuslar bile sana sevap kazandiracak."

  * Seksenlik bir dede, agaç dikiyormus. Yolda geçen biri bunu görmüs, sasmis. "Behey dede," demis. "Sen zaten bir ayagin çukurda bir yasli adamsin. Agaç dikip de ne yapacaksin?" Dede durmus, bükülmüs belini az dogrultmus: "Behey adam," demis. "Babalarimiz dikti, biz yedik; biz dikecegiz, çocuklarimiz yiyecek."

  * "Insanlar dogaya karsi sorumluluk duymuyorlar. Dogayi korurlarsa, cezadan korktuklari ya da menfatleri gerektirdigi için koruyorlar."

+ Yorum Gönder


ağaç sevgisi ile ilgili deyimler,  doğa ve ağaç sevgisi ile ilgili deyimler