+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Mutasyona sebep olan etkenler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izzettin
  Üye

  Mutasyona sebep olan etkenler nelerdir
  Mutasyona sebep olan etkenler nelerdir?

  Genetik değişimlerin büyüklüğü tek bir harfin değişiminden kromozomal çaptaki büyük parça değişimlerine kadar uzanır. Bu değişikliklerin en büyük nedeni hücrenin bölünme (DNA’nın kendini kopyalaması, kromozom ayrılmaması vs.) sürecinde yaptığı hatalardan kaynaklanmaktadır. DNA tamir mekanizması her zaman hataları düzeltemeyebiliyor. Diğer önemli sebep de dış kaynaklı yüksek enerjili ışınlar (radyasyon) ve bazı kimyasal maddelerdir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mutasyon canlilarin dnasinda meydana gelmiş olan kalici hasarlardan ötürü meydana gelmektedir. Bu kalici hasarlar daha sonra bir sonra ki neslede aktarilmktadir. Bunun dişinda mutasyonlarin olmasinin bir çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden biri de radyasyon dur.
+ Yorum Gönder


mutasyona neden olan etkenler,  mutasyona neden olan faktörler,  mutasyona sebep olan etkenler,  mutasyona sebep olan faktörler,  mutasyona neden olan etkenler nelerdir,  Mutasyona sebep olan etmenler