+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Artemis Tapınağı Nedir , Artemis Tapınağıyla ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Artemis Tapınağı Nedir , Artemis Tapınağıyla ilgili bilgi
  Artemis Tapınağıyla ilgili bilgi

  Artemis tapınağı bu günkü İzmir'de Efeste inşa edilmiştir. Bereket tanrısı olarak bilinen Artemis için yapılmıştır. Dünyanın yedi harikasından olan tapınak mermerden yapılmıştır. Günümüze kadar çok az parçaları kalmıştır.


  Efeslilerin ilk yerleşimlerinin bu tapınağın olduğu yerde bulunduğu bilinmektedir.Daha sonra bir depremle yıkılması üzerine Roma İmparatorluğu’ nun yardımı ile Efesliler tapınağı yeniden ve daha gösterişli bir biçimde inşa etmişlerdir.Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Efes Artemis Tapınağı’nın bugün sadece temel kalıntıları bulunmaktadır.

  Selçuk’tan Kuşadası yoluna girişte sağda bu görkemli tapınağın kalıntıları görülür.Bakir doğa tanrıçası Artemis inancının köken itibari ile bir Anadolu inanışı olduğu ve kaynağının Hititlerin ana tanrıçası Kibele‘ye dayandığı bilinmektedir.Efes’te bu iki ana tanrıça bolluk ve bereket timsali olarak anılmakta ve İlyada Destanları’nda da doğum yeri olarak eski Yunancada bıldırcın anlamına gelen “Ortyge” olduğu bilinmektedir.Ortyge’nin bugün Efes’te kurulduğu yer olan Bülbül Dağı olduğu kaynaklarda yer almaktadır.Artemis tapınağı 127 sütunlu olup cephedeki 36 sütunu kabartmalıdır.Tapınağın 125 metre uzunluğu, 65 metre genişliği ve 25 metre yüksekliği olabileceği düşünülmektedir.Tapınağın en eski kalıntılarının M.Ö.6.yy’a kadar tarihlendiği, tapınağın ikinci kez yapılışında ölçülerin105 metre uzunluğu, 55 metre genişliğinin, 25 metre yükseklik ile 600 metrekarelik bir alana yayıldığı bilinmektedir.En son olarak M.S.253 yılında Got’lar tarafından saldırıya uğrayan tapınak yıkılmış ve yağma edilmiştir.1869 yılında ingiliz Wood tarafından bulunan Artemis Tapınağı’nda 1904’de yine ingiliz olan Hogart kazıları sürdürmüştür.Bugün Ören yerindeki kazılar Avusturalyalılar tarafından yapılmaktadır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Artemis tapınağı izmirde bulunan tarihi bir ayapıdır. bu yapıyı çok tanınan tarihi bir tapınaktır. bu artemiz tapınağı dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. bu yüzden de dünya da pek çok turist bu tarihi mekanı görmek için izmire gitmektedir.
+ Yorum Gönder


artemis tapınağı hakkında kısa bilgi,  artemis tapınağı ile ilgili slayt,  artemis tapınağı nedir