+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Üst makama dilekçe nasıl yazılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Üst makama dilekçe nasıl yazılır

  Üst makama dilekçe


  Bir iş için resmî bir kuruluşa gittiniz ve sizden dilekçe yazmanız istendi. Dilekçe sözünü duyduğunuz anda içinizi bir telaş kapladı:

  “Dilekçe nasıl yazılıyordu yaa? Okulda hocamız öğretmişti ama… Nasıl da unutmuşum bee… Üstelik hocamızın, ‘Bakın bu konu çok önemli gençler, unutursunuz haa, beni dikkatle dinleyin, ileride dilekçe yazmanız gerekebilir…’ diye bizi defalarca uyarmış olmasına rağmen…

  Aman bee!.. Altı üstü bir dilekçe değil mi? Beş dakikada yazarım ben onu… Tarih yazılıyor muydu, nasıl başlasam acaba, çizgili kâğıda yazsam daha mı iyi olur, imza atıyor muyduk yaa, atıyorduk atmasına da nereye?…

  Yazmasına yazarım da… Ben yine de şu karşıda duran görevliye bir sorayım, ne olur ne olmaz, işimi sağlama alayım.”

  Şayet siz de her dilekçe yazmanız gerektiğinde benzer sıkıntılar yaşıyorsanız, “Dilekçe yazmak benim için bir kâbus… Benim dilekçe fobim var hocam, istesem de öğrenemem… Ben biraz unutkanım hocam, şimdi öğrenirim, fakat bir süre sonra gene unuturum… Dilekçe yazmak zor iş be hocam, bu konu beni aşar…” diyorsanız bilin ki bu yazı sizin için.  On yıllık bir eğitimci olarak iddia ediyorum ki, bu kısacık yazıyı dikkatle okuyan herkes, dilekçe yazmayı öğrenecek ve bir daha unutmayacak.

  Öncelikle ihtiyacınız olan şey, güven duygusu. Merak etmeyin, bu konuda da size yardımcıolacağım. “Yazı yazmayı biliyor musunuz?” “Yapmayın hocam, bu da soru mu şimdi?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Hayır, şaka yapmıyorum. Dilekçe yazma konusunda kendinize güvenmeniz için yazı yazmayı biliyor olmanız yeterli. Herkes yazı yazmayı bildiğine göre, artık gönül rahatlığıyla dilekçe yazmaya geçebiliriz.

  BAŞLIK– RESMÎ KURUM ADI

  Kâğıt kalemi elimize aldık, yazı yazmaya başlayacağız. Bir yazıda öncelikle ne gerekir? Tabi ki “başlık”. Konu ne olursa olsun bir yazı yazacağımız zaman öncelikle bunun bir başlığı olmalıdır. Peki dilekçenin başlığı ne olur? İstek ve şikayetinizi bildiren dilekçenizi vereceğiniz resmî kurumun adı, dilekçenin başlığı olur. Kısaca dilekçenizi hangi kuruma verecekseniz, o kurumun adını büyük harflerle yazacaksınız. Soruyorum şimdi size, bir kâğıda resmi bir kurumun adını yazmak çok mu zor? Elbetteki değil.

  İstek – Şikâyet

  Başlığınızı attıktan, yani kurum adını yazdıktan sonra sıra geldi derdinize. Bir paragraf halinde, dilekçeyi vereceğiniz kurumdan isteğiniz ya da şikâyetçi olduğunuz durum neyse kısa ve öz bir şekilde yazacaksınız. Örneğin “…’nın yapılmasını istiyorum.” yahut “…’dan şikâyetçiyim diyeceksiniz.”

  Saygı Sözü – “Gereğini arz ederim.”

  İsteğinizi ya da şikâyetinizi yazdığınız paragraftan sonra, satır başı yaparak şu cümleyi yazacaksınız: “Gereğini arz ederim.” Bana göre bu bölüm, çok önemli. Çünkü aradan yıllar geçse de bir dilekçe için başlık, yani kurum adı ezberlemenize gerek yok. Çünkü hayatınızın hangi döneminde, nerede, hangi kuruma dilekçe vermeniz gerekeceğini şimdiden tespit etmeniz olanaksız. İstek ya da şikâyet paragrafı da öyle. Kısaca bir dilekçede kurum adı değişir, istek veya şikayetler değişir, fakat saygı sözü “Gereğini arz ederim.” değişmez. Öyle ki bir dilekçede ezberlemeniz gereken tek cümle bu. “Gereğini arz ederim.” Sözü bir dilekçenin olmazsa olmazıdır, bu bir gelenek olmuştur. Yıllar sonra dilekçe yazmanız gerektiğinde, hatırlamanız gereken tek cümle bu.

  Tarih – Ad-Soyadınız - İMZA

  Saygı sözünden sonra, metnin sağ alt köşesine alt alta gelecek şekilde, önce tarihi yazacaksınız, sonra ad-soyadınızı yazacaksınız ve altına imzanızı atacaksınız. Bu bölüm de gerçekten kolay. İnsanın dilekçeyi yazdığı günün tarihini bilmesi çok zor değil. Ad-soyadı derseniz, daha kolay. Eh imzayı da atarsınız artık. Burada en çok karıştırılan şey, tarihin yazının üstüne mi, yoksa altına mı atılacağıdır. Bunu öğrenelim. Önce yazı, sonra yazının altına tarih.

  Adres

  Evet şu an dilekçeniz hazır. Ancak karşı tarafın gerektiğinde bize ulaşabilmesi için yazınızın sol alt köşesine kendi adresinizi yazacaksınız. Adressiz dilekçe olmaz. Adres yazmayı unutmayacaksınız. Yıllar sonra hatırlamanız gereken şey, dilekçeye adresin de yazıldığıdır.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Dilekçe Nasıl Yazılır


  Resmi kurumlara gönderilen her türlü dilek, istek, şikâyet, talep ve benzeri yazılar dilekçe formatında yazılıp uygun şekilde teslim edilmek durumundadır. Aksi takdirde makam tarafından dikkate alınmaması durumu ortaya çıkabilecek olan bu yazıların doğru yazım şekli çoğu kişi tarafından bilinmemektedir.Dekanlığa, Üniversiteye, Devlet, Resmi dilekçe ve savcılığa dilekçe nasıl yazılır. Dilekçe nasıl yazılır sorusunu her seferinde çevredeki insanlara danışmaktansa doğru ve hatasız bir şekilde öğrenmek oldukça basittir.


  Dilekçe yazılacak kâğıt ele alındığında yazılması gereken ilk kısım şüphesiz başlıktır. Büyük harfler ile dilekçenin verileceği kurumun adı kâğıdı ortalayacak şekilde yazılarak başlık atılır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken dilekçenin tam olarak gideceği birimin belirtilmesidir. Büyük bir kuruluşta pek çok alt departman bulunabileceğinden, belgenin hangi alt departmana gitmesi isteniyorsa o kısım özellikle yazılmalıdır. Çoğu zaman insanlar ana bölümün yazarak departman belirtilmediğinden dolayı dilekçeleri ya askıda kalmakta veya dikkate alınmamaktadır.

  Atılan başlıktan sonra resmi bir dil kullanılarak dilekçede belirtilmek istenen istek, şikâyet veya benzer argüman fazla detaylandırmadan yazılmalıdır. Genellikle bu tarz kurumlarda görevli kişiler her gün yüzlerce dilekçeyi incelemek durumunda olduklarından basit ve akıcı bir dil kullanılarak sorunun veya isteğin belirtildiği dilekçeler cevaplarını daha kısa süre içinde alacaktırlar. Mektup yazarcasına uzun ifadeler kullanmak ve gereksiz detaylandırmalara girmek dilekçenin akıcılığını ve etkenliğini bozacaktır.

  Gerekli argüman bildirildikten sonra dilekçenin bitişi “ Gereğini arz ederim “ veya “ Bilgilerinize sunarım “ tarzı resmi bir şekilde yazılmalıdır. Bu tarz kibarlık ve rica içeren cümleler dilekçeniz ile ilgilenecek olan kişiye karşı saygı unsuru olduğundan resmi yazışmalarda daima kullanılmakta ve memnuniyet yaratmaktadır. Sonuçta dilekçe herhangi bir kişiden belirli bir işi yapmasını veya dikkate almasını o kişi ile yüz yüze olmadan isteme yolu olduğu için, gerçek hayatta olması gerektiği gibi kibar olmak oldukça önemlidir.

  Daha sonra kâğıdın sağ alt köşesine birbirleri ile alt alta gelecek biçimde dilekçenin yazıldığı günün tarihi, isim soy isim ve imzanız yerleştirilmelidir. Bazı kişilerin okul yıllarından alıştığı kâğıdın sağ üstüne tarih atma durumu resmi dilekçelerde geçerlilik kazanmamaktadır. Tarih kati suretle sağ alt kısma atılmalıdır. Ayrıca imzanın fazla büyük veya küçük olmaması, yazı boyutu ile orantılı atılması da dilekçenin düzeni açısından önem taşımaktadır.

  Tüm dilekçelerde gerekmese de pek çok durumda geri dönüş beklemeniz gerekebileceğinden size ulaşılabilecek adres ve telefon bilgileri de kâğıdın sol alt kısmına yazılmalıdır. Detaylı adresin belirtilebileceği bu kısımda duruma göre iki ayrı telefon da belirtilebilir. Fakat adres ve telefon bilgileri, isim ve tarih kısmında olduğu gibi alt alta yazılarak kâğıdın genel düzenine uygun ayarlanmalıdır. Ayrıca alt kısma yerleştirilen bu detaylar ve dilekçenin argüman kısmı arasında da iki ilâ üç parmak aralık bulunması dilekçeyi inceleyen kişiye kolaylık sağlayacak detaylar arasındadır.

  Son olarak dilekçe ile beraber verilecek belgelerin sol alt kısımdaki iletişim bilgilerinin altına EK 1, EK 2 veya benzer şekilde sıralanması gerekmektedir. Bu sayede dilekçeniz ile verilen belgelerin kaybolması veya başka dilekçelerin arasına karışma ihtimalini de sıfıra indirmiş olursunuz. Dilekçenin daima A4 büyüklüğünde kâğıda yazılması da önemli bir ayrıntıdır

  dilek-e-rnekleri1.pngDilekçe Örnekleri2.pngDilekçe Örnekleri3.pngDilekçe Örnekleri4.png

 3. Ziyaretçi
  Milli eğitim bakanlığına yazılacak dilekçe çok acil ve arnavutköy / istanbul
  Ben mehmet akif ersoy ortaokulunda okuyan bir öğrenciyim ve buna uygun olursa sevinirim
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  milli eğitim bakanlığına yazılacak dilekçe çok acil ve arnavutköy / istanbul
  ben mehmet akif ersoy ortaokulunda okuyan bir öğrenciyim ve buna uygun olursa sevinirim  ilçe milli eğitim müdürlüğüne

  (kendi bulunduğunuz yeri yaziniz.)

  . 'da 6/b sinifinda okuyan bir öğrenciyim .okulumuzda spor saloonu olmadiği için belirli harketleri(takla,uzun atlama gibi)yapamiyoruz.bu yüzden beden eğitimi dersinin sağlikli geçmediğini düşünüyorum .
  gereğinin yapilmasini bilgilerinizi arz ederim.

  ../../2011

  (imza)

  (ad,soyad)
  adres:.
  ..sokak Apt.
  daire../kat

+ Yorum Gönder


üst makama dilekçe,  dilekçe nasıl yazılır,  üst makama dilekçe örneği,  üst makama dilekçe nasıl yazılır,  dekanlığa dilekçe nasıl yazılır,  dilekçe nasıl yazılır kısaca