+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Deniz Fenerleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Deniz Fenerleri Hakkında Bilgi

  Deniz Feneri Nedir


  Deniz Fenerleri: Gece gemilere yol gösterecek bir ışığın yakıldığı kuleler.

  Kıyılar boyunca, mümkün olduğu kadar yükseklere yakılan ateşler, eskilerin işaret vermek için yararlandıkları yegâne araçtı. M.Ö. III. yy.da Mısır’da, Pharos Adası’na yapılan İskenderiye Feneri, çok ünlüydü: içbükey madeni aynalar 135 metre yüksekliğinde bir kulenin tepesine yerleştirilmiş meşalelerin ışığını 50 km kadar uzaklara iletirdi.

  Deniz Feneri.jpg.


  Modern fener, XIX. yy.da ortaya çıktı. Bu, çevresinde Fresnel mercekleri bulunan güçlü bir lambaydı: mercekler ise, ışığı demetler halinde toplayan koskocaman büyüteçlerdir. Bunların hepsi kendi çevresinde döner ve uzaktan, bir yanıp bir sönen ışık izlenimi bırakır.

  Gemici, bir feneri, kendine özgü ve eşsiz çakış temposundan tanır. Böylece onun yerini, özel bir haritada bularak kendi mevkiini de saptayabilir.

  Limanların girişi ve havaalanlarının iniş pistleri ise, başka tür işaretlerle, işaret şamandıraları’yla. belirlenir.

  Radyoraflar

  Radyonun geliştirilmesi radyofarlar’ın yapımına olanak sağladı: bunlarda ışığın yerini bir radyo yayını aldı, gözlemcinin gözü ise yerini, bu yayının nereden geldiğini belirlemek üzere düzenlenmiş bir alıcıya bıraktı. Bir gemici, birkaç radyofarm verilerini bağdaştırarak, harita üzerindeki tam yerini hulabilir; işte mevki tayini, budur.

  Otomobil ışıldakları’na far (fener) denir. Bunlardaki sabit ışık demeti de deniz fenerlerindeki gibi ancak parabolik yansıtıcı adı verilen bir içbükey ayna yardımıyla bir noktada toplanır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Deniz feneri gece gemilere yol göstermek için yapılmıştır. Aslında deniz feneri pilotlar içinde iyi bir yöntem haline gelmiş. Geceleri aşağıda bir denizin olduğunu anlatmaktadır Ayrıca deniz feneri bir işaret şeklini almıştır.
+ Yorum Gönder