+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Denizcilik ve Deniz Ulaşımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Denizcilik ve Deniz Ulaşımı

  Denizcilik ve Deniz Ulaşımı İle İlgili Bilgi

  Deniz Ulaşımı: Sularla birbirinden ayrılmış ülkeler arasında yük ve yolcu taşımak amacıyla kurulan deniz taşıtları işletmeciliği.

  Denizcilik her ülkede aynı derecede gelişmemiştir. Dünyanın en büyük denizci devletleri Japonya, İngiltere, Norveç, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’dir. Gerçi gemi tonajı bakımından Liberya en başta gelir (45 milyon grostondan fazla), ama Liberya, Afrika’da çok küçük bir ülkedir ve Liberya bandırası taşıyan gemilerin hemen hepsi aslında Amerikan ve Yunan ulaştırma şirketlerine aittir. Panama bandıralılar da öyle…


  Deniz Ulaşımı.jpg.


  Türkiyede Denizcilik

  Osmanlı Devleti’nin son döneminde Türkiye’de gemi işletmeciliğinin büyük bölümü yabancıların elindeydi. Türk gemilerinin çoğu Birinci Dünya Savaşı’nda batırıldığından Cumhuriyet yönetimine geçen gemilerin toplam tonajı ancak 26 630 grostondu. Türkiye’de denizciliğin gelişebilmesi için 1 temmuz 1926′da, Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türklerin yapmasını öngören ve yabancıların karasularımızda taşımacılık yapmasını yasaklayan Kabotaj Kanunu çıkarıldı. Bu yıllarda ticaret filomuzda topu topu 15 gemi bulunuyordu. Elli yıla yakın süre içinde elde edilen gelişmeler sonunda 18 grostondan yukarı yük gemisi, yolcu gemisi ve tanker sayısı 1971′de 2 547′ye ve bunların toplam tonajı 840 658 grostona ulaştı (90 tanker, 167 yolcu gemisi, 2 290 yük gemisi).

  Türkiye’de, denizde yolcu taşıma hakkı yalnız devlete verilmiştir. Yük taşımacılığını devletle birlikte özel kesim de yapar. Özel kesim toplam deniz yükünün 2/3′ünü taşır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Denizcilik ve deniz ulaşımı su altında yük veya yolcu taşımaktır. Bir çok araştırmacı için iyi bir yöntemdir. Denizcilik her ülkede gelişmişlik anlamında aynı derecede değildir. En büyük denizcilik devleti Japonya, İngiltere gibi yerlerde olmaktadır.
+ Yorum Gönder