+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Denizaltılar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Denizaltılar Hakkında Bilgi
  Denizaltılar İle İlgili Bilgi

  Su altında gitmek ve savaşmak için yapılmış savaş gemileri.

  Suya daldırılan bir cismin ağırlığına, aşağıdan yukarı, dikine bir direnç karşı koyar ve cisim ne kadar büyük olursa bu direnç de o kadar güçlü olur (Arkhimedes ilkesi). Demek oluyor ki, bir denizaltıyı su dibine indirmek veya yukarı çıkartmak için, bu hacmi, gerektiği gibi değiştirmek şarttır. Bu da, dalma sarnıcı denilen su depolarıyla (balast) sağlanır. Bu depolara su alınınca, denizaltının iç hacmi azaltılmış ve aşağıdan gelen itme direnci hafifletilmiş olur: gemi dalar. Tersine, bu depolardaki su boşaltılacak olursa, bu defa da iç hacim artar, aşağıdan yukarı itiş gücü de şiddetlenir: gemi tekrar su yüzüne yükselir.


  Denizaltı.jpg.


  İlk denizaltıların XIX. yy .da yapılmasından beri, pek çok yeni ilerleme kaydedilmiştir: denge kasaları, yani teknenin her iki ucuna yerleştirilmiş, eğimi düzenleyecek bir tür depolar; denge kanatları ve arka dümen (dalma yekeleri, dümen); deniz altında iken yüzeyi gözetlemek için gerekli periskop; savaş için torpiller.

  Kaldıraçtan Atoma

  İlk denizaltılar kol gücüyle ve bir kaldıraç düzeniyle yürütülürdü. Buhar makinesi daha etkili olduysa da, ancak kısa süreli dalışlara imkân sağladı, çünkü kazanın yakılması, büyük oksijen harcamalarını gerektiriyordu. Elektrik motorunda ise böyle bir zorunluk yoktu; gene de, büyük akümülatör (biriktireç) bataryalarının kullanılmasına rağmen, denizaltının özerkliği kısıtlandırılmış o-iuyordu. Bunun için iki sistemi birden uygulamak düşünüldü: su altında seyretmek için elektrik motoru ve yüzeyde seyretmek ve bataryaları yeniden doldurmak için buhar makinesi (sonradan yerine dizel geçirildi).

  Sık sık su yüzüne çıkma zorunluğu, İkinci Dünya Savaşı sonunda pek çok denizaltının kaybına sebep olmuştur. Çünkü gemi su yüzüne çıkar çıkmaz, hemen düşman kadarları tarafından yerleri bulunuyordu. Bu durum, denizaltı gemisine hemen hemen sınırsız bir özerklik sağlayan nükleer “‘enerjiye başvurulmasıyla tamamen değiştirildi. Çok derinlerde seyreden nükleer denizaltılar, su üstü gemilerinin pek çoğundan daha hızlı gider. Zaten etkilenmezlikleri ve gizlilikleri o derecedir ki, modern savaşm en korkunç silâhları olan kıtalararası füzeler bu tür denizaltılara emanet edilmiştir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Deniz altı daha çok suyun altında araştırma yapanlar için iyi olmuştur. Gemi büyüklüğünde oluşan bu deniz altıları ayrıca insanlara bir seyahat gibi gelmektedir. Çünkü çoğu insan deniz altı ile istedikleri yere gider.
+ Yorum Gönder