+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Yara İyileşmesi ve Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yara İyileşmesi ve Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin
  Yara Hakkında Bilgi
  nettedavi_yara-izleri_977253.jpgLütfen arkadaşlar hemen bana yara hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Yara iyileşmesi karmaşık bir durum olup, zarar görmüş fiziksel yapıların tümünün temel aktivitelerinden birisidir. Aynı temeller kesiklerin, sıyrık-ların, ülserlerin, kimyasal maddelere bağlı hasarların ve mikroorganizma-ların veya immün reaksiyonların invazyonu sonrasında görülen iyileşme-yi de oluşturur.
  Fiziksel olarak zarar görmüş derinin iyileşmesi aşağıdaki bölümlere ayrılır:

  ani bir hemostatik faz
  re-epitelizasyonun erken fazı
  dermal onarım ve tekrar şekillendirmenin geç fazı
  Karmaşık etkileşimlerin ve onların kontrolünün daha iyi anlaşılması-nın, iyileşmeyen yaraların tedavilerinde yeni teknikler ve materyaıleriyle bulunmasına neden olacağını ümit etmekteyiz. Derinin dirençli iyileşme-yen ülserleri çok yaygın görülür ve mutsuzluğa, fiziksel yetersizlikle eko-nomik yönden kayba neden olur.

  Yara İyileşmesindeki Önemli Faktörler, Yaraların Çabuk İyileşmesi

  Kanla beslenme ve oksijenin eş destekleri yeterli iyileşme için gerek-lidir. Kan dolaşımı bozulduğunda, iyileşme gecikir. Vitamin C ve çin-ko eksikliği gecikmiş yara iyileşmesiyle ilişkili olan yetersizlikler ara-sında sık görülür.

  Tüberküloz, mikobakterium ülserans veya sifiliz ile kaynaklanan en-feksiyondan dolayı direkt olarak ülseratif durumlar oluşur. Herhangi bir ülsere alan, dışarıdaki mikroplar tarafından kontamine edilir ve bu durum sıklıkla ileri doku yıkımına neden olan sekonder enfeksiyona yol açar.

  Bazı nadir doğumsal hastalıklar, gecikmiş yara iyileşmesine neden olur. Çünkü iyileşme dizisinde bozukluk oluşmuştur
 2. Zarafet
  Üye

  Yaranın iyileşme sürecinde dikkat etmemiz gereken en önemli faktör; İltihaptır. Çünkü İltihap oluştuğu zaman hem yara iyileşmesini geciktirir hem de daha büyük bir iz oluşmasına neden olur. Enfeksiyonun kontrol altına alınması için yara yatağına uygun iyonik gümüşlü ve yüksek emiş kapasitesine sahip pansuman ürünü seçilmelidir.
 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  yanık lekeleri iyileşmesi en uzun süren yaralardan birtanesidir. bu yaraların hemen iyleşmesi için yaraya ilk yanık olduğu zaman önlem alınmalıdır.yanığa ilk müdahale yumurta beyazı olsun yumurta beyazını yanığın uzertine koydugumuzda bekletelim ve zaman biraz geçtikten sonra da kabuk gibi kaldıralım bu yanık lekelerinin hemen iyileşmesini sağlar
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Yaralar kaza sonucu vücudun fiziksel yönden bozulmasıdır. Yaraların iyileşmesi için yara kremleri kullanılmalı e vitamini uygulanmalıdır. Ayrıca k vitamini almakta yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

+ Yorum Gönder


yaraların çabuk iyileşmesi için