+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Distrofik Epidermolizis Bülloza Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Distrofik Epidermolizis Bülloza Tedavisi
  Distrofik Epidermolizis Bülloza Tedavisi kısaca

  Lütfen arkadaşlar bana distrofik epidermolizis bülloza tedavidi hakkında bilgi verir misiniz?

  Epidermolizis Bülloza Nedir
  Epidermolizis bülloza tek başına bir hastalık olmayıp, herediter görülen büllü bir hastalık grubudur. Büller farklı konjenital yapısal ve metabolik sorunlara bağlı gelişir.

  Epidermolizis bülloza simpleks
  Nadir görülen bu hastalıkta büller, subepidermal yerleşimli gözükmesine rağmen, aslında epidermisin bazal tabakasındadır. Genellikle el, ayak ve travma yerleriyle sınırlıdır. Dominant olarak geçer. Büller sadece ayak tabanlarıyla sınırlı olabilir ve erken erişkin döneme kadar sorun oluşturmayabilir. Genodermatozların çoğunda olduğu gibi, hastalık hayat boyunca devam eder. Travmalardan kaçınmak ve büllü alanları kuru ve temiz tut-mak dışında etkili tedavi yoktur.

  Distrofik Epidermolizis Bülloza Tedavisi
  Bu gruptaki hastalıklar nadir görülür. Ağır skarlara neden olur ve bazı formları yaşamla bağdaşmaz. Bunlar da subepidermal yerleşimlidir ancak açılma dermişin üst kısmındadır. Çoğu otozomal resessif karakterli geçiş göstermesine rağmen, bazıları dominant geçişli olabilir. Bül ve skarlar el ve ayakta önemli doku kaybına neden olur, hatta parmak kaybına kadar gidebilir. Mukozalarda da belirgin skar gelişir, farinks ve özefagusu etki-leyerek ağır disfaji ortaya çıkar. Bazı hastalarda sık etkilenen bölgelerde skuamöz hücreli karsinom gelişebilir. Günümüzde korkunç yıkım yapan ve sakat bırakan bu hastalık grubuna yönelik uygun bir tedavi yoktur
 2. Zarafet
  Üye

  Sık rastlanmayan bir hastalıktır. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hem kurutucu hem de ikincil enfeksiyonu önleyici olarak kullanılan ilaçlar bulunur. Hastalık erken teşhis konulup tedaviye başlanıldığında etkin bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir yanlız çok uzun bir tedavi süresi var. Lezyonların artmaması için travmadan kaçınılmalı ve güneşten korunulmalıdır.
+ Yorum Gönder


epidermolizis bülloza