+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Morfea Nedir Morfea Hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Morfea Nedir Morfea Hastalığı
  Morfea Nedir

  Hemen ban bu akşam morfea hastalığı ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Gövde veya ekstremitelerde bir veya daha fazla kalınlaşmış, değişik bo-yutlarda sklerotik plaklar gelişir. İlk başta leylak renginde olan bu plaklar daha sonra kahverengimsi olur. Daha çok genç erişkinlerin bir hastalığıdır ancak çocuklarda yüz ve kafa derisini tuttu-ğunda kılıç darbesi (en coup de sabre) deformitesine neden olur. Morfea genellikle 2-3 sene sonra yavaşça geriler. Histolojik olarak subkütan yağ dokusu belirgin derecede homojenize ve soluk renkte görünen yeni kollajen dokusuyla yer değişmiştir. Etkili bir tedavisi yoktur.

  Generalize morfea
  Nadir görülen bu şekli, deride sınırlı olan bir skleroderma tipidir fakat yay-gın tutulumuyla hareketlere ve hatta solunuma engel olabilir.

  Liken skleroatrofikus
  Bir morfea tipi olup olmadığı kesin değildir.

  Genital bölgelerde, anüs etrafında veya daha nadir olarak diğer deri bölgelerinde küçük, irritasyon yapan beyazımsı alanlar görülür. Bazen er-keklerde bu durum glans penis veya prepisyum üzerinde görülür. Balani-tis kserotika obliterans olarak bilinir, rahatsızlık ve parafimozis yapabilir. Patolojik görünümü karakteristiktir, subepidermal bant tarzında yoğun ödem vardır.

  Kuvvetli topikal kortikosteroidlerle (ör. klobetasol 17-propionat) iyi sonuçlar alınmıştır. Erkekler için sünnet tavsiye edilir
 2. Zarafet
  Üye

  Morfea, cildinizde kırmızı veya mor lekelere neden olan, nadir görülen bir cilt rahatsızlığıdır.Morfea bütün yaş gruplarında meydana gelir, fakat genellikle erkeklerden çok kadınları etkiler. Morfea için genelikle ilaçlar etkili değildir. 2-3 yıl içinde kendi kendine tamamen iyleşir.
+ Yorum Gönder


morfea deri hastalığı,  morfeo cilt hastalığı,  cilt hastalıkları morfea