+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Viral Enfeksiyon Nedir Viral Enfeksiyonlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Viral Enfeksiyon Nedir Viral Enfeksiyonlar
  Viral Enfeksiyon Nedir

  Arkadaşlar sizce viral enfeksiyon nedir bana kısa bir şekilde açıklar mısınız?

  Bu enfeksiyon, tip I ve II antijenik formu olan küçük bir DNA virüsü ile oluşur. Tip II herpes simpleks genital bölgeyi tutar, tip I ise yaygın görülen yüz, orofarenksin ve nadir diğer bölgelerdeki herpetik enfeksiyonların etkenidir.

  Ağır geçen ilk enfeksiyon stomatit, sistemik rahatsızlık ve ateş ile çoğunlukla çocuklarda görülür. İyileşme yaklaşık 10 günde olur. Bazı olgularda herhangi bir zamanda herpes enfeksiyonu tekrarlar. Hastaların yüzde 20'sinde tekrarlayan veziküller (bunlara soğuk algınlığı yaraları da denir) görülür; böyle denmesinin sebebi bağzı ateşli hastalıklar tarafından tetiklenir olmasıdır. Güneşlenme de bunu tetikleyebilir. Lezyonlar genellikle ağız etrafında veya dudak üzerinde görülür. Gruplaşmış, hassas ve/veya ağrılı papüller veya papüloveziküller çıktıktan sonra birleşerek, kabuklu bir erozyonu oluşturur. Rahatsızlığın başladığı ilk günden, makûlün görüldüğü son pembe lezyona kadar geçen yaklaşık süre 7-14 gündür.

  Genital herpes, glans penisi ve korpusu etkiler. Kadınlarda genellikle vulval bölge veya labium minör tutulur. Ama lezyonlar kalçada veya pubisin üst kısmında da görülebilir. Periyodik olarak, mensturasyon ile birlikte görülebilir.

  Bu hastalık cinsel ilişki ile bulaşır ve çok yaygın görülmeye başlanmıştır. Lezyonlar çok ağrılı olduğu için, cinsel aktiviteye engel olur.

  Veziküller epidermal hücre dejenerasyonu sonucu oluşur ve lezyondan alınan örnekte dejenere hücrelerin görülmesi tanıya yardımcı olabilir. Tanı için, aynı zamanda herpes virüsüne karşı antikor kullanarak immünof-loresans boyama yapılabilir.

  Tedavisi
  Hastaların çoğunda tedaviye gerek yoktur. İdoksuridin bir viral metabolik antagonist olup hastalığın erken evresinde % 5 losyon formunda sık kullanılırsa hastalık süresini kısaltabilir. Asiklovir (% 5 krem) erken başlanırsa ve günde 5-6 defa kullanılırsa atağı kısaltmak için en etkili ajandır. Ağır enfeksiyonlarında asiklovir oral (200 mg günde 5-6 defa) olarak kullanılabilir. Famsiklovir'in de benzer etkisi vardır.
 2. Zarafet
  Üye

  Bu tür hastalıkların tedavisi genelde destekleyicidir. Yani bağışıklık sistemi bu saldırgan virüsleri alt edene kadar belirtilerin kontrol altına alınmasıdır. Viral enfeksiyon katagorisindeki başlıca hastalıklar şunlardır; Kızamık, suçiçeği, kızamıkçık yani mikrobik hastalıklardır. Genelikle bulaşıcıdılar.
+ Yorum Gönder


viral enfeksiyon nedir,  viral enfeksiyon,  viral enfeksiyon ne demek,  viral virüs nedir,  viral hastalık nedir,  viral enfeksiyonlar nelerdir