+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda cilt hastalıkları çeşitleri cilt türleri ve hastalıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  cilt hastalıkları çeşitleri cilt türleri ve hastalıkları
  Cilt hastalıkları çeşitleri cilt türleri ve hastalıkları nelerdir?

  Arkadaşlar cilt hastalıkları çeşitleri cilt türleri ve hastalıkları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  İnsan vücudunda görülen yüzlerce çeşit cilt ve deri hastalığı vardır. Ancak bunlardan bazıları diğerlerine göre daha sıklıkla rastlanmaktadır ve daha tehlikelidir. Bu cilt hastalıklarından bazıları şunlardır.

  AKANTOSİS: Deriyi oluşturan Epidermis tabakasının kalınlığının normalden daha fazla olması.hücre sayısının artması ya da hücrelerin normalden daha büyük yapıda olması durumudur.

  AKNE: İltihapla karakterli folliküller.
  cilt-hastal-klar-.jpg
  AKNE VULGARİS: Yağ bezelerinin büyümesi hastalığıdır.Yağ bezeleri buluğa kadar çok az salgı yaparlar.Kadınlarda menopoz dönemine girince , erkeklerde biraz daha ileri yaşlarda azalmaya başlar.

  ALBİNİZM: Deri ,saç ve gözlerde pigment eksikliği ile ortaya çıkan konjenital bir hastalıktır.Melanin pigmentinin oluşundaki metabolik bozukluğa bağlı olarak gelişir.

  ALOPESİ: Saç dökülmesi durumudur.Kalıtsal olabileceği gibi ,sonradan da gelişebilir.Saçlı derinin tamamında olabileceği gibi daha lokalize yerleşimlide olabilir.Bazen saçlı deri dışında ,vücutta kıl dökülmesi ile de karşımıza çıkabilir.

  BEHÇET HASTALIĞI: Gözde iridosiklit,genital ülserasyon ve ağızda aft ile karakterli bir hastalık.

  CÜZZAM: Daha çok deri ve sinir sistemi tutan,nadiren göz,testis gibi organlara da yerleşebilen kronik bir enfeksiyon hastalığıdır.Kaş ve kirpiklerde dökülme ile kendisini gösterir.  EKZEMA: Sebebi tam olarak bilinmeyen bir cilt hastalığıdır.Ciltte yara oluşumu ile kendisini belli eder.

  YILANCIK: Ağrı,yanma ve ateşle karakterize ,derinin beta hemolitik streptokok enfeksiyonudur.Genellikle burun ve yanak bölgesine yerleşir.

  FRENGİ: Cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktır.Gebe kadından çocuğuna da enfeksiyon geçişi olur.

  ZONA: Virütik bir enfeksiyondur.İlk bulgular ağrı ve duyu bozukluğudur.Genellikle göğüs sinirlerinin tutulumu görülür.

  LICHEN PLANUS: Simetrik dağılım gösteren ve genellikle el bilekleri,kalçalar,penis ve bacaklarda görülen bir hastalıktır.Asabi kişilerde yaygındır.T hücre aktivitesi alerjik kökenli olabileceğini düşündürmektedir.

  SEDEF HASTALIĞI: Sebebi bilinmeyen,nükslerle seyreden,ömür boyu süren bir cilt hastalığıdır.Genellikle bir stress olayıyla başlar.Üzeri sert kırmızı ya da beyaz yaralar şeklinde ortaya çıkar.En sık dirsek ve dizde görülmekle birlikte vücudun her yerinde yerleşebilir.
 2. Ziyaretçi

  Ben yurt disinda yasiyorum bende Sedef Hastaligi var due madam vacuums yayiliyor kullandigim hoc bit kirem Israeli olmiyor bundan dolayi cok giddi sorun liar yasiyorum be yapm gerekir
 3. acele_yok
  Yeni Üye
  bende duŞdan sonra kızarıklıklar oluşuyor acaba neden bilen var mı? doktorlar da hiç birşey söylemiyor çünkü o an görünürde yok.
 4. Fatma
  Administrator
  Bir çok cilt hastalıkları var. Bazıları önemsiz olsa da ciddiye alınmalı. Özelikle yaz kış mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı.

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Cilt hastalıkları frengi, sedef, egzama, behçet, cüzzam , yılancık, mantar vb bir çok hastalık türü bulunmaktadır. Cilt hastalıklarının bazıları kolay şekilde tedavi edilebiliyorken sedef gibi konik olanları sıkı bir tedavi gerektirmektedir.

 6. Ziyaretçi
  ben bunabenzer çok hastalık gördüm bu hastalıga biz demiraderiz inneucukadar cıkar ve çok tatlıkaşıntıyapar en çoktaakşamları kaşıntı olur vetedaviside vardır ve kaşıdıkcada bütün vucuduna dagılır

+ Yorum Gönder


deri hastalıkları çeşitleri,  cilt hastalıkları çeşitleri,  cilt yaraları çeşitleri,  deri hastalığı çeşitleri,  cilt hastalığı çeşitleri,  cilt hastalıkları türleri