+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Yumuşatıcı kremlere dikkat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Yumuşatıcı kremlere dikkat
  Yumuşatıcı kremlere dikkat kısaca

  Lütfen arkadaşlar hemen bana yumuşatıcı kremlere dikkat eder misiniz?

  Bath Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, egzema semptomlarını rahatlatmak için kullanılan yumuşatıcı kremlerin egzemayı daha da kötüleştirebileceğini ortaya koydu.
  Üniversitenin Eczacılık Fakültesi'ndeki araştırmacıların çalışmasına göre, egzemaya karşı kullanılan sulu kremlerden bazıları sağlıklı bir cildin kalınlığını azaltıyor. Kremin içeriğinde sodyum loril sülfat (SLS) denen ve cilt bariyerinin geçirgenliğini artıran ve kaşıntıya sebep olan bir temizleyici madde bulunuyor. Araştırma, dört hafta boyunca kremi kollarına süren sağlıklı katılımcılarda, stratum corneum katmanının kalınlığının yüzde 10'dan fazla bir oranda azaldığını ortaya çıkardı.
  Araştırmacılar, kremin egzema gibi durumlarda kullanılmasında daha büyük bir etki yapacağını belirtiyor. Araştırmayı yürüten Profesör Richard Guy, "Cildin, bir kağıdın kalınlığının yaklaşık sekizde biri kalınlığında, kimyasalların vücuda girmesini önleyen ve nemi içeride tutan koruyucu lipit bariyer katmanı vardır. SLS ise, kremli bir doku oluşturmak için yağları su bazlı nemlendiriciyle karıştırmada kullanılan bir temizleyici maddedir. SLS, duş jeli ve diğer ürünlerde de yaygın kullanılır.
  Araştırmamızda SLS içeren sulu kremin cilde sürülmesinin bu koruyucu bariyeri incelttiği, dolayısıyla cildin kimyasalların sebep olduğu tahrişe karşı direncini kaybetmesine neden olduğunu tespit ettik. Bu yüzden, bu kremi, ince ve tahrişe karşı korumasız egzemalı bir ciltte kullanmak durumu daha da kötüleştirecektir" dedi.
  Araştırma grubunun üyesi Manda Tsang, egzemanın her nesilde yaklaşık yüzde 5 artış gösterdiğini belirterek şöyle konuştu: "Bunun sebebi genetik ve çevresel etkenlerdir. Bunların arasında merkezi ısıtma sistemi kullanımı, akar barındıran halılar ve çok sık kullanıldığında cildi inceltebilen krem ve kozmetik ürünleri sayabiliriz. Araştırmamız, egzema hastalarının, hasarlı deri üzerinde yağ bazlı merhemler kullanmasının
  daha iyi olduğu sonucunu veriyor."
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Yumuşatıcı kremlerin yararı olduğu gibi zararları da vardır. Yumuşatıcı kremler alerjisi olan insanların bir süre sonra ellerinde veya yüzlerinde kaşıntı ve kızarıklık yapmaktadır. Daha sonra belirli yerlerde şişme meydana gelerek egzamayı daha da kötüleştirmek dir.
+ Yorum Gönder