+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler
  Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler kısaca

  Arkadaşlar bana hemen akne lekeleri bitkisel çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

  Aşağıdaki doğal ürünlerden hazırlayacağınız maskeleri akne izlerinin bulunduğu bölgeye haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz. Tariflerin içerisinde yer alan herhangi bir ürüne alşerjiniz olup olmadığını anlamak için akne bölgesine sürmeden önce elinizin üst kısmına bir parça sürün ve bekletin.

  1. Bir limonun suyunu sıkın ve pamuk yardımıyla direk olarak akne izlerinin üzerine sürün. Cildiniz limon suyunu iyice emene kadar bekleyip ılık suyla durulayın. Limon suyu özellikle koyu renkli akne izlerinin görünümünü hafifletir.

  2. Sandal ağacı tozu ve bir kaç damla gülsuyunu macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve lekeli bölgeye sürün. Bir saat beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Bu karışımı gece yatmadan da kullanabilirsiniz.

  3. Yüz veya sırtta oluşan akne izleri için domates dilimleri kullanabilirsiniz. Dilimlediğiniz domatesleri akne lekeleri üzerine yerleştirin ve cildin domates suyunu emmesini bekleyin. A vitamini içeren domates akneye neden olan yağ üretimini azaltır ve cildi tazeler.

  4. Zeytinyağı ile akne izlerinin bulunduğu bölgelere masaj yapabilirsiniz. Akne izlerini hafifletme de az bir etki olsa da cildinizi nemlendirir ve yumuşatır.

  5. 1 çorba kaşığı ekşi krema, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir kaç damla limon suyunu karıştırıp lekelere sürün. Maskeyi 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

  6. Eğer akneler henüz tam olarak geçmediyse görünümlerini azaltmak ve gözenekleri sıkıştırmak için buz kompresi uygulayabilirsiniz.

  7. Akne lekelerine karşı etkili bir bitki olan çemen otu yapraklarından yüz maskesi hazırlayabilir ya da tohumlarını suda kaynatıp kaşıkla ezerek lekelere sürebilirsiniz.

  8. Bir pamuğa damlattığınız bir kaç damla lavanta yağını günde iki kere akne lekelerinin üzerine sürün.

  9. İltihabı yatıştırma özelliği bulunan salatalık veya salatalık suyu ile izlerin görünümü hafifletebilirsiniz.

  10. Yumurta akını lekelerin üzerine sürün ve kuruduktan sonra suyla durulayın.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Sivilceler tıp biliminde akne diye bilinmektedir. Akne lekelerinin oluşmasını istemiyorsanız sivilcelere hiç dokunmamanız tavsiye edilir. Sivilceleri patlatarak onların daha fazla yayılmasını sağlarsınız. En bitkisel çözüm olarak limonun suyunu sıkıp pamuk yardımıyla aknelerinize sürün. Bu onların kızarıklıklarını azaltacaktır.
+ Yorum Gönder