+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Sırtta çıkan sivilceler sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sırtta çıkan sivilceler sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer
  Sivilceler Hakkında Bilgi?

  Lütfen bana sivilce hakkında bir kaç tane bilgi verebilir misiniz arkadaşlar.

  Sırtta çıkan sivilceler sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer

  Çoğu kez sivilcenin karaciğer hastalığına bağlı olduğu düşünülür.

  Günümüzde sivilcenin iç hastalığına bağlı olmadığını biliyoruz. Sadece hormon bozuklukları ve kullanılan birtakım ilaçlar sivilceye neden olabilir.

  Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aşırı miktarda erkeklik hormonu (androjenler) üretmesi halinde sivilcelenme olabilir. Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, saç dökülmesi ve tüylenmenin olduğu durumlarda dermatoloğunuz bu açıdan test isteyecektir.

  Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar (kortizon, B12 vitamini, hormon ilaçları vb) sivilceye neden olabilir veya çoğaltabilir.

  Stres sivilcenin ana nedenlerinden değildir. Ancak stresli dönemlerde bazı hormonların açığa çıkması nedeni ile sivilcelerin ortaya çıkmasına veya artışa sebep olabilir.

  Güneşin ültraviyole ışınlarının kurutucu ve bakterileri azaltıcı rolü bilinmektedir. Bu nedenle güneşlenme genellikle sivilceleri azaltır. Ancak bu yanıltıcı bir durum da olabilir. Aşırı güneşlenme sonrasında deri kendini zararlı ültraviyole ışınlarından korumak için kalınlaşır. Önce azalan sivilceler, derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha şiddetlenebilir.
  Solaryumda ültraviyole ışığı olup aynı etki mekanizmasına sahiptir. Günümüzde ültraviyolenin yaşlandırıcı ve deri kanseri yapıcı etkileri nedeniyle aşırı güneşlenmeyi tavsiye etmiyoruz.
  Yaz aylarında güneşten koruyucu kullanırken bu ürünün su bazlı ve yağ içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Sivilce çoğalmasına neden olabilir. Bazı akne hastalarında da tam tersi, yaz aylarında sivilce artışı olabilir. Bu durum terleme ile birlikte yağ salgının artmasının artışından kaynaklanmaktadır.

  Yapılan bilimsel çalışmalarda cinsel yaşamla sivilce arasında bağlantı kurulamamıştır. Sivilcelerin ergenlik çağında görülüp 20li yaşlarda sona ermesi ve bu dönemin de cinsel yaşamın başlamasına denk gelmesi böyle bir kanı yerleşmesine neden olmuştur.

  Sivilce hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılır. Tedaviler Sivilcenin derecesine ve tipine göre yapılır.

  Sivilce etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Sivilce tedavisinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4-8 ay arasında tamamen bir düzelme sağlanır. Özellikle ilk 1. ayda sivilcenin artması gibi durumlar söz konusu olabilir. Düzelmeler zaman alır. Eğer sivilceler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin değiştirilmesi gerekir.

  Sivilce tedavileri sivilcenin tipine göre belirlenir. Sivilce tedavisinde dışardan porların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri azaltan A vitaminli veya benzoyil peroxidli krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen kuruluk ve soyulma yaratabilir.

  Deriye sürülerek kullanılan antibiyotikler de vardır. Bunların kullanımı daha hafif sivilcelerdedir. Eğer geniş kırmızı ve derin sivilceleriniz varsa bunlara direk olarak içine kortizon enjekte edilerek hemen iyileşmesi sağlanabilir.

  Ağız yoluyla antibiyotikler özellikle tetrasiklin, doksisiklin veya eritromisin orta ve şiddetli sivilcede kullanılırlar. Antibiyotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da kızarıklıklar ve iltihaplanmaları azaltır.

  Doğum kontrol hapları kadınlarda sivilceyi önemli derecede iyileştirdikleri gözlemlenebilir bu amaçla tedavi maksadıyla da kullanılırlar.

  Dermatologunuz siyah noktacık beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı kesecikleri özel aletlerle temizleyebilir. Ancak kendiniz bunlarla oynamamalısınız. Sivilceyi derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz.

  Son yıllarda meyve asitleri de sivilce tedavisinde rol oynamaya başlamıştır. Yarı kozmetik yarı ilaç sayılan bu ürünlere glikolik asit, laktik asit, salisilik asit örnek verilebilir . % 5-20 oranlarında krem ve jel şeklinde evde uygulamaya yönelik ürünleri mevcuttur. Sivilce tedavisine yardımcı olarak veya tedavi sonrası bakım amacıyla kullanılır.

  Ayrıca yağlı ciltlerde yağ kontrolü ve yağlanmanın getirdiği hafif sivilceleri geçirmek içinde önerilmektedir. Meyve asitleri cildi soyarak yeniler , gözeneklerin temiz kalmasını sağlar böylece sivilceye engel olur. Meyve asitlerinin yüksek konsantrasyondaki formülleri de % 30-70 gibi ofis uygulamaları şeklinde tedavide kullanılır. Doktor kontrolündeki bu uygulamada asit solüsyonu deriye sürülür birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanarak ciltten uzaklaştırılır. Bu uygulamalıda 1-4 hafta aralıklarla yapılır. Hem sivilce tedavisi olarak hem de tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Oldukça faydalı bir tedavi
  yöntemidir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Aslında sivilcenin çıkması bize bağlıdır. Sivilce bir nevi karaciğer hastalıklarını da tetikler. Sivilceleri sıkarak en büyük hatayı yaparız. Gidermek yerine etrafa bulaştırarak çıkmasını sağlamaktayız.
 3. Kelebek Kız
  Devamlı Üye
  sivilce hastalarının ciltlerinde yağlanma söz konusudur bunu gidermek için sabun ve jellerden faydalanabilirler sivilcenin sıkılmaması gerekir çünkü sıkarken sivilcenin dibe doğru itilerek, sivilcenin patlamasına ve o iltahabın çevre dokuya yayılmasına neden olur..
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Sivilceler ciltte yağlanma sonucu oluşur. Ergenlik döneminde yada adet dönemlerine yakın hormonal değişim sonucu görülen sivilceler kendiliğinden geçer genellikle. İnsanın günlük yaşamını olumsuz etkileyecek yerlerde sivilce oluşmuşsa bir uzmana başvurulup gerekli tedavi ile iyileşme süreci kısaltılabilir.

+ Yorum Gönder


sırttaki sivilceler nasıl geçer,  sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer,  sırtta çıkan sivilceler,  sırt sivilceleri nasıl geçer,  sırttaki sivilceler,  vücuttaki sivilceler nasıl geçer