+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Ben Çeşitleri Nelerdir Haklarında Bilgiler Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ben Çeşitleri Nelerdir Haklarında Bilgiler Neler
  Ben Çeşitleri Nelerdir Haklarında Bilgiler

  Arkadaşlar bana hemen ben çeşitlerinden bir kaç tanesini yazar mısınız?

  Doğuşta mevcut olan bir ben konjenital pigmente nevüs olarak adlandırılır. % 1 bebekte bu benler görülür. Boyutları birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabilir. Özellikle çok geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanseerine dönüşme olasılığı vardır.

  Halo nevüs

  Bazı benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır. Bu tip benler çocuklukta ve ergenlik döneminde görülür. Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkar. Bazen renk değişikliği melanom denen cilt kanserinde de görülebilir, eğer şüphe duyulursa biopsi almak gerekebilir.

  Çiller

  Çiller küçük açık kahve renkli düz deri lekeleridir ve genellikle açık renkli kimselerde görülürler. Genellikle güneşe maruz kalınan alanlarda bulunurlar ve yaz aylarında renkleri koyulaşır.

  Sıradışı benler

  Sıra dışı benler Clark Nevüs (Atipik nevüs) olarak bilinrler. Bu benler normal olmayan görüntüdedirler. Kenarları düzensiz, büyük boyutta, sıklıkla melanom denen cilt kanserine benzer şekildedirler, fakat çoğunlukla selimdiler. Kaygı uyandıran görünümlerinden dolayı gerekli olmadığı halde cerrahi olarak çıkarılabilirler. Sıradışı benleri olan kişiler özellikle ailelerinde melanom denen cilt kanseri var ise melanona yakalnma açısında risk taşırlar.
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Ben Çeşitleri bazı benler doğuştan bazıları da çikolata veya yemeklerden kaynaklanıyor,doğuş tan benler daha çok büyük ve daha çok zararları var.
+ Yorum Gönder


ben çeşitleri,  ben cesitleri